Jedan od kineskih stručnjaka, sa Odeljenja za zaraze provincije Guangdong, Lin Bingliang, izjavio je večeras da je važno sprovesti masovno testiranje građana u Srbiji na koronavirus kako bi se našli zaraženi jer, kako je dodao, istina je da se tokom treće i četvrte sedmice od početka epidemije ubrzano povećava broj zaraženih.
Lin Bingliang, iz tima koji je Kina poslala Srbiji kao pomoć u borbi protiv korona virusa, kazao je da je danas bio na sastanku s ministrom zdravlja Zlatiborom Lončarom na kojem je zaključeno da Srbija ima dovoljan broj respiratora.
„Takođe je važno da se primenjuju mere izolacije kako bi se sprečilo dalje širenje na druge ljude“, rekao je on za Radio-televiziju Srbije u Beogradu.
Istakao je da je COVID-19 akutna bolest koju je moguće izlečiti kod ljudi s jakim imunitetom, te je naveo da je da potrebno aktivno se suočiti s virusom i da je siguran da će on biti pobeđen.
Kazao je da se u Srbiji koriste dve od četiri vrste lekova koje se u Kini upotrebljavaju za borbu protiv korona virusa, a koje i Svetska zdravstvena organizacija preporučuje.
Dodao je da kineski stručnjaci posetili gradove u Srbiji i istakao da je jako važno da zdravstveni radnici nauče da se samozaštite kako se ne bi zarazili.
Stručnjak za kontrolu i prevenciju zaraznih bolesti, Peng Zikiang, kazao je da smatra da su zatvaranje granica, policijski čas i uvođenje vanrednog stanja veoma dobre mere u borbi protiv koronavirusa.
Zikiang je istakao da treba za testiranje treba među građanima odabrati ljude koji su došli iz inostranstva, kao i one koji su imali direktan kontakt s obolelima jer je cilj, kako je rekao, što ranije otkrivanje zaraženih.
Ocenio je da je situacija u vezi s koronavirusom u mnogim zemljama teška.
(Beta)
KORONAVIRUS:
„KUĆNA IZOLACIJA“ – Uslovi za dobijanje i preporuke za ukućane
RADITE OD KUĆE? – Evo kako da olakšate sebi
ŠTA ZNAČI IMATI „KONTAKT“ SA ZARAŽENIM?
NAJVAŽNIJE STVARI KOJE BI TREBALO DA ZNATE O KORONAVIRUSU:
Koji su glavni simptomi koronavirusa i kako ga razlikovati od sezonskog gripa
Šta možete da uradite da biste smanjili rizik od zaraze koronavirusom (kako da se pripremite za COVID-19)
Izbegavajte rukovanje i ljubljenje
Šta je „samoizolacija“ i kada je bi je trebalo primenjivati
Da li maska pomaže i kada bi trebalo da je nosimo?
Kako funkcionišu brzi testovi za koronavirus?
Čuvajte se infodemije (najezde lažnih vesti). Na primer, psi i mačke ne prenose koronavirus…