Izraelski vojnici ubili su lidera Hamasa Jahju Sinvara, čoveka koji se smatrao glavnim organizatorom Hamasovog napada na jug Izraela koji se dogodio 7. oktobra prošle godine. U napadu je ubijeno oko 1.200 ljudi, uglavnom civila, i oteto više od 250 talaca, što je izazvalo izraelsku ofanzivu. U njoj je do sada poginulo više od 42.000 ljudi u Gazi i razoreni su veliki delovi te palestinske enklave.

Sinvar je „eliminisan“ u sredu u Tel Sultanu, kvartu najjužnijeg grada u Gazi, Rafe, objavila je izraelska vojska.

Sinvar je vešto izbegavao pokušaje izraelske vojske da ga uhvate od početka rata u Gazi, a ubijen je slučajno, kako je rečeno, kada su izraelski vojnici primetili nekoliko ekstremista kako ulaze u jednu zgradu u Rafi. Sinvar nije viđen još od početka rata između Izraela i Hamasa 7. oktobra 2023. Takođe, za njega se nije javno čulo skoro godinu dana – do sredine septembra, tačnije 10. septembra, kada je predsedniku Alžira Abdelmadžidu Tebuneu čestitao na pobedi na izborima, prenosi CNN.

On je konsolidovao svoju vlast i postao glavni vođa Hamasa letos, posle ubistva političkog lidera organizacije Ismaila Hanijea u napadu u Teheranu za koji se takođe optužuje Izrael. Smatra se da je Sinvar tvrdokorniji i radikalniji od svog prethodnika u stavovima prema Izraelu, i da naročito favorizuje saradnju i ojačavanje veza sa Iranom i savezničkim islamističkim grupama kao što je Hezbolah.

Sinvar je rođen u izbegličkom logoru u Kan Junisu 1962. godine, a porodica mu je pobegla iz svog doma zajedno sa stotinama hiljada drugih Palestinaca tokom ratova u kojima je stvorena država Izrael.

Prvi put je uhapšen 1982. a posle oslobađanja iz zatvora bio je jedan od suosnivača organizacije čije je cilj bio da iskoreni Palestince saradnike Vlade Izraela, piše Indipendent.

Kasnije je postao član policije Hamasa, po podacima Palestinskog informacionog centra. Smatran je brutalnim i nemilosrdnim, pa je nazvan „Kasapini iz Kan Junisa“.

Uhapšen je ponovo kasnih 1980-tih godina i priznao ubistvo 12 osumnjičenih kolaboratora Izraela, te je zbog toga osuđen na četiri doživotne robije.

On je navodno više puta pokušao da pobegne, a jednom je iskopao rupu na podu svoje zatvorske ćelije, nadajući se da će mu bekstvo uspeti.

U izraelskom zatvoru proveo je ukupno više od dve decenije i naučio hebrejski jezik. Tokom boravka u zatvoru rekao je jednom italijanskom novinaru da je zatvor ključan, da mu je dao vremena da misli o ceni koju je spreman da plati za ono u šta veruje. Takođe, u nekoliko navrata je tvrdio da mu je vreme provedeno u zatvoru pomoglo da stekne uvid u način na koji neprijatelj (odnosno Izraelci) razmišljaju.

Godine 2008. dijagnostikovano je da boluje od tumora mozga, a lečili su ga izraelski lekari pre nego što je 2011. pušten iz zatvora zajedno sa više od 1.000 drugih zatvorenika u zamenu za jednog izraelskog vojnika.

Po povratku u Gazu brzo je napredovao u rukovodstvu Hamasa.

Od 2017. godine, kada je postao vođa Hamasa, sarađivao je sa Hanijeom kako bi uskladio ekstremističku organizaciju s Iranom pojačanjem njenih vojnih sposobnosti. Drugi put je postao vođa Hamasa u Gazi 2021.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.