Hasan Nasralah (Hassan Nasrallah) je dugogodišnji vođa Hezbolaha, oružane grupe i političke stranke koju podržava Iran, a koja kontroliše veći deo južnog Libana. Trenutna sudbina ove militarne grupe je nepoznata nakon što je izraelska vojska saopštila da je ubila šefa libanskog Hezbolaha Nasralaha u napadima na Bejrut, vest je saopštio portparol vojske Avičaj Adri, dan nakon što je Izrael izvršio napad na južno predgrađe Bejruta.

Nasralah je više od 30 godina na čelu Hezbolaha. POstao je jedan od najmoćnijih ličnosti na Bliskom istoku. Dok ga neki smatraju ratnim huškačem, koji je uvukao zemlju u regionalne sukobe, drugi ga smatraju herojem.

Sjedinjene Države smatraju Hezbolah terorističkom organizacijom, iako je Evropska unija stavila na crnu listu samo njegovo oružano krilo.

Nakon izraelske invazije na južni Liban 1982. – tokom razornog građanskog rata u Libanu – Nasralah se pridružio novoformiranom Hezbolahu. Kada je Izrael 1992. godine ubio šefa Hezbolaha Abasa al-Musavija, Nasralah je, zahvaljujući svom dobrom govorništvu, izabran za njegovog naslednika.

Nasralah je uspostavio bliske odnose sa većinski šiitskim Iranom, ključnim saveznikom Hezbolaha. Uz značajnu finansijsku i političku pomoć Teherana, Nasralah je izgradio Hezbolah u moćan politički i vojni entitet u Libanu i glavnog igrača u regionu.

Hezbolahova borba protiv Izraela donela je Nasralahu podršku unutar i izvan Libana. Godine 2000, nakon upornih napada Hezbolaha, Izrael je povukao svoje snage iz južnog Libana nakon 18-godišnje okupacije, prenosi Danas.

Godine 2006. Hezbolahovo kidnapovanje dva izraelska vojnika izazvalo je razorni 34-dnevni rat s Izraelom. Uprkos prouzrokovanom razaranju i gubitku života, rat je ojačao položaj Hezbolaha u Libanu i regionu.

Pod Nasralahovim vođstvom, Hezbolah je došao u pomoć sirijskom predsedniku Bašaru al-Asadu tokom građanskog rata u toj zemlji, obučavao je milicije koje podržava Iran u Iraku i Jemenu i pomagao Hamasu, palestinskom pokretu koji su SAD i Evropska unija označili kao teroristički.

Hezbolah je takođe optužen da je organizovao smrtonosni bombaški napad na centar jevrejske zajednice u glavnom gradu Argentine Buenos Ajresu 1994. godine.

Od izbijanja rata u Gazi u oktobru 2023, Hezbolah i Izrael su razmenjivali stalne prekogranične napade. Hezbolah je rekao da deluje u znak solidarnosti s Palestincima.

Nasralahova organizacija je pretrpela velike neuspehe poslednjih meseci. Izrael je ubio ključne članove Hezbolahovog vođstva, neutralizovao značajan deo njegovog vojnog arsenala i poremetio njegovu komunikaciju.

U novom govoru 19. septembra, nakon napada na elektronske uređaje koje koriste pripadnici Hezbolaha, iza kojih se sumnja da stoji Izrael, Nasralah je upozorio Izrael da će „odmazda stići“.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.