Zbog sumnje u korupciju u Ministarstvu odbrane, ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski smenio je rukovodstvo tog resora. Novi ministar odbrane biće Rustem Umerov. On ima snažne veze s Krimom – ali i sa Turskom i SAD, piše DW.
Reč je o kadrovskoj odluci istorijskih dimenzija. Po prvi put u Ukrajini će rukovođenje Ministarstvom odbrane preuzeti jedan predstavnik krimskih Tatara. To je ključni resor u odbrambenom ratu, agresiji koju Rusija protiv susedne zemlje vodi već više od godinu i po dana.
Predsednik Volodimir Zelenski u nedelju je objavio nominaciju Umerova, a parlament u Kijevu bi o tome trebalo da glasa tokom ove nedelje. Ministarstvu su potrebni „novi impulsi i novi formati saradnje, i sa vojskom, ali i sa društvom u celini“, objasnio je Zelenski svoju odluku tokom svog redovnog TV-obraćanja.
Odluci je prethodio novi, već drugi talas optužbi zbog (moguće) korupcije u Ministarstvu odbrane. To je povećalo pritisak na dosadašnjeg ministra Oleksija Reznikova. Najzvučniji primeri su oni koji se odnose na mito koji se plaćao u regionalnim kancelarijama za regrutovanje vojnika kako bi se izbegla mobilizaciju. Ili navodna nabavka vojničkih uniformi po previsokim cenama. Takođe, tokom prvog talasa kritika početkom ove godine, mogle su se čuti optužbe da su se prehrambene namirnice nabavljale po preskupim cenama.
Godinu i po dana nakon početka ruske invazije, Ukrajina tako po prvi put, i to usred rata, menja vrh tako važnog resora kao što je Ministarstvo odbrane. Ko je novi šef?
Savršen kandidat?
Rustem Umerov (41) je, čini se, savršen kandidat za taj posao. I to iz mnogo razloga. On se već godinu i po dana nalazi se na čelu jedne državne fondacije gde se bavi privatizacijom, odnosno prikupljanje novca kojim se iz uništenog državnog budžeta finansira između ostalog i odbrana zemlju. Umerov je kao poslanik u ukrajinskom parlamentu bio i predsednik odbora koji je kontrolisao odnos prema zapadnoj vojnoj pomoći. Između ostalog, bio je zadužen i za povećanje stepena transparentnosti po tom pitanju.
Osim toga, Umerov je bio učesnik i dve veoma važne diplomatske inicijative. On je naime bio član probrane ukrajinske delegacije na prvoj rundi mirovnih pregovora s Moskvom, koji su se, neposredno nakon početka ruske invazije, održali u Belorusiji. Pregovori nisu urodili nikakvim plodom – za razliku od pregovora oko izvoza žitarica, koji su se u leto 2022. održali u Turskoj. A Umerov je učestvovao i u tim pregovorima. Sporazum s Turskom i Ujedinjenim nacijama omogućio je izvoz ukrajinskih prehrambenih namirnica iz luka na Crnom moru. Godinu dana kasnije, Rusija je napustila taj sporazum, ali upravo su u toku napori da se postigne neki novi dogovor.
Detinjstvo i deportacija
Ipak, ono što izbor Umerova za ministra odbrane čini tako posebnom jeste njegova lična priča. Pre svega njegova veza s Krimom, poluostrvom koje je anektirala Rusija. Umerov je krimski Tatarin. Rođen je 1982. u tadašnjoj sovjetskoj republici Uzbekistan, na području centralne Azije.
Njegova porodica potiče sa Krima, a 1944. je, kao i stotine hiljada drugih krimskih Tatara, tokom vladavine sovjetskog vođe Staljina deportovana u zabačenije krajeve Sovjetskog Saveza. Porodica se tek devedesetih godina prošlog veka vratila u Ukrajinu. Zato on, kako je sam rekao u intervjuu za ukrajinski list „Livij bereh“, ima „egzistencijalni prigovor na račun ruske kolonijalne i razbojničke politike“. Svoje detinjstvo je Umerov, kako je naglasio, proveo „u deportaciji“.
Nakon studija ekonomije, brzo je počeo da gradi karijeru poslovnog čoveka. Između ostalog, bio je i šef ukrajinskog predstavništva jedne turske telekomunikacione kompanije. Ujedno se i politički angažovao za svoj narod. Bio je i savetnik Mustafe Džemiljeva, vodećeg političkog predstavnika krimskih Tatara.
Umerov je 2019. osvojio mandat u ukrajinskom parlamentu, kao poslanik stranke „Holos“ (Glas).
Ministar odbrane s diplomatskim zadacima
Ono što Umerova čini posebno dragocenim za Zelenskog, jesu njegove veze sa Turskom, odnosno islamskim svetom. Dronovi tipa Barjaktar kupljeni u Turskoj, pomogli su naime Ukrajincima da se odbrane od prvog ruskog napada. I ne samo to. Ako bi se odnos Ukrajine sa Ankarom pogoršao, a ruski vojni brodovi opet bi zaplovili preko Bosfora, a to bi moglo da predstavlja „ozbiljnu opasnost za ukrajinske teritorijalne vode“, rekao je Umerov u intervjuu za „Livij bereh“.
Predloženi ministar odbrane očigledno ima dobre kontakte i u SAD. Njegova findacija ASTEM bila je među osnivačima obrazovnog programa za prosperitetne ukrajinske političare na Univerzitetu Stenford. Umerovu će ti kontakti itekako biti potrebni – ne samo da bi održao postojeći obim međunarodne pomoći Ukrajini, već i da bi ga proširio. To se pre svega odnosi na zemlje Bliskog istoka, one koje se još uvek nisu priključile zapadnim sankcijama protiv Rusije.
Ministar odbrane u Ukrajini u ratnim je vremenima ujedno i diplomata. A Zelenski, čini se, računa s iskustvom koje je Rustem Umerov u poslednje vreme skupio upravo na tom području.