Da li je Srbija postala sigurna kuća za osuđenike, ključno je pitanje posle otkrića Nedeljnika da je Jingluk Šinavatra, osuđena u svojoj zemlji na pet godina zatvora zbog korupcije, dobila državljanstvo Srbije.
Nema jasnih kriterijuma kako se državljanstvo Srbije dobija i šta je interes Srbije u svemu. U moru pravila koja mirišu na sumnjive radnje i ćutanja nadležnih, izvesno je jedino da se državljanstva, odlukama Vlade, sve više dele i da ima onih koji na tome zarađuju.
Otkriće Nedeljnika da je bivša premijerka Tajlanda, osuđena za korupciju, Jingluk Šinavatra, dobila srpsko državljanstvo, odjeknulo je ne samo u njenoj staroj i njenoj novoj zemlji, već i širom sveta. Sem što smo uskraćeni – ne računajući reakciju predsednika Vučića – za zvaničan stav Vlade, ostao je utisak da nema jasnih kriterijuma kako se državljanstvo Srbije dobija i šta je interes Srbije u svemu. U moru pravila koja mirišu na sumnjive radnje i ćutanja nadležnih, izvesno je jedino da se državljanstva, odlukama Vlade, sve više dele i da ima onih koji u tom „biznisu“ – dobro prolaze…
Da li je Karić pomogao oko Šinavatrinog pasoša? Ko je Cirbes koji na sajtu reklamira nabavljanje pasoša Srbije i Vanuatua? Ko se sve nalazi na spisku 171 osobe koja je u poslednje vreme dobila srpsko državljanstvo? Kako je pre nekoliko nedelja u Beogradu uhapšen indijski milioner zbog poternice UAE? Kako je sačuvan Roman Vuk, biznismen iz Slovenije, a kako rumunski premijer Viktor Ponta? I da li se VIP srpsko državljanstvo najlakše dobija preko Muhameda Dahlana i njegovog šefa Muhameda bin Zajeda…
CEO TEKST ČITAJTE U NOVOM NEDELJNIKU KOJI JE NA KIOSCIMA OD ČETVRTKA 15. AVGUSTA ILI U DIGITALNOM IZDANJU DOSTUPNOM NA NOVINARNICA.NET