(Beta-AFP) – Generalni direktor francuske unutrašnje bezbednosti Nikola Lerner (Nicolas) izjavio je da se Francuska suočava sa brojnim i raznovrsnim pretnjama koje dolaze od ultradesničara, „sunitskog terorizma“, raznih usluga iz inostranstva koje se mogu protumačiti kao aktivnosti mešanja, kao i od špijunaže i manipulacije informacijama.
Lerner je u intervjuu časopisu bivših studenata prestižne Visoke škole političkih nauka, poznate kao Sijans Po (Sciences Po), izneo pregled terorističke pretnje od 2018. godine, datuma njegovog dolaska na čelo Generalnog direktorata za unutrašnju bezbezbednost (DGSI).
Ako je „rizik od planiranog napada znatno smanjen od 2014. godine, on „nažalost nije nestao“, rekao je Lerner.
„Islamska država u Siriji i Iraku pokazuje određenu otpornost. U Sahelu je pogoršana bezbednosna situacija, tako je i u Avganistanu, pošto terorističke organizacije jačaju, dok su Al Kaida i njen podružnice i dalje prisutne“, rekao je Lerner.
Prema njegovim rečima, iza svakog geopolitičkog preokreta postoji opasnost od ponovnog oživljavanja terorizma.
Lerner je napomenuo da se pretnja u nekim slučajevima promenila sa napadima izolovanih aktera, ali dodaje da „ipak glavnu brigu predstavlja sunitski terorizam“.
Upitan o ultradesnici, šef DGSI je ocenio da „mnoge zapadne demokratije smatraju da je pretnja ultradesnice i suprematizma danas glavna pretnja sa kojom se suočavaju“.
„Francuska je, kao i sve demokratije, izložena i toj pretnji“, rekao je Lerner i dodao da pored ultradesničarskih ideologija, postoji „uspon radikalizma“.
Što se tiče međunarodnih tenzija, Lerner je rekao da se mnoge države odlučuju da „svoje interese stave na prvo mesto, na štetu pravilima međunarodnog prava i po cenu povećane agresivnosti“.
„Francuska je i tome izložena“, rekao je visoki zvaničnik i dodao da je zemlja, stalna članica Saveta bezbednosti UN, i mnogima nosilac modela u društvu, izložena i „brojnim akcijama špijunaže ili mešanja“.
Kada je u pitanju rat u Ukrajini, Lerner insistira na upotrebi „oružja dezinformacija“ u pokušaju slabljenja solidarnosti Evrope prema Kijevu.
Lerner je istakao i sajber pretnje.
„Sada je utvrđeno da se određene državne službe oslanjaju na kriminalne grupe da sprovode svoje radnje ili da povrate podatke“, rekao je Lerner koji nije konkretno naveo nijednu državu, ali u različitim nedavnim slučajevima u svetu pomenuti su Rusija, Kina i Iran.