Ilon Mask ima ambiciju da postane neka vrsta spiritualnog i vrhovnog lidera svih ekstremnih, suverenističkih i populističkih desnica na Zapadu projektujući svoje političke ideje i interese, od ekonomskih do personalnih. Nakon otvorene podrške Donaldu Trampu u izbornoj kampanji za predsednika SAD, Mask je počeo da radi, na duge staze, i za svoja druga dva ideološka saborca u Velikoj Britaniji, Najdžela Faraža i Borisa Džonsona. Bivši premijer i gradonačelnik Londona, po svoj prilici, vratiće se na čelo Konzervativne partije ili će je pocepati i učiniti prvi put irelevantnim torijevce od uspostavljanja partijskog sistema na Ostrvu.

Post na društvenim mrežama jednog od najbogatijih i najmoćnijih ljudi na svetu „U Velikoj Britaniji građanski rat je neizbežan“ čak i da je tačan, a nije, bio bi, u najmanju ruku, neodgovoran. Velikoj Britaniji ne preti građanski rat a tek nije neizbežan. Širenje narativa o neminovnosti oružanih sukoba širih razmera kao posledica „etničke zamene“, sredstvo je da se pripremi teren za pobedu suverenističke i populističke desnice u Velikoj Britaniji na sledećim izborima. Strah, u kombinaciji sa nasiljem, uvek je bio vrlo primamljiv instrument za ostvarenje političkih ciljeva.

Idejni tvorci i realizatori Bregzita boje se eventualnog dvostrukog ili čak trostrukog uzastopnog mandata laburista na čelu države što bi moglo da približi Veliku Britaniju EU. Takođe, nasilje motivisano rasnim ili etničkim motivima nije novina na Ostrvu. Indikativno je da sa laburistima na vlasti jačaju ekstremističke snage a sa torijevcima na vlasti eksplodiraju protesti koji se pretvore u rasne sukobe.

Osvald Mozli osnovao je svoju fašističku stranku (prvo se zvala New Party a zatim British Union of Fascists) upravo kao odgovor na dolazak na vlast laburista sa kojima je u prvom momentu bio u koaliciji posle izbora 1929. godine. Tokom vladavine laburista Harolda Vilsona kreirana je ekstremno desničarska formacija Nacionalni front, dok je njena naslednica Britanska nacionalna partije bila najaktivnija tokom perioda kada su Toni Bler i zatim Gordon Braun bili na vlasti.

CEO TEKST PROČITAJTE U NOVOM BROJU NEDELJNIKA, KOJI JE U PRODAJI OD ČETVRTKA, 15. AVGUSTA, NA SVIM KIOSCIMA I NA NSTORE.RS

Nedeljnik 657

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.