Ko ima moć da naprednom tehnologijom menja svet kao Ilon Mask?

Mask je vlasnik platforme X, koja igra značajnu ulogu u globalnoj komunikaciji, i posredstvom koje se mogu širiti jedna, ili menjati već postojeća uverenja.

Njegova kompanija Tesla bavi se proizvodnjom električnih automobila, a SpaceX pravi napredne rakete i svemirske letelice.

U ovom posebno osetljivom trenutku, kada je pažnja svetske javnosti usmerena na rat koji je u punom jeku, Maskovi politički komentari dođu kao neukusni šlag na tortu, i uvek izazovu reakcije svetskih zvaničnika, posebno zato jer, kao po pravilu, uvek provociraju zemlje koje su u već zategnutim međusobnim odnosima.

Tajvan

Nije prvi put da se Mask meša u dovoljno komplikovane odnose Tajpeja i Pekinga. Baš na dan kada su u blizini ostrva primećeni kineski ratni brodovi i avioni, za koje je kasnije ustanovljeno da izvode „sumnjivu“ vojnu vežbu, jednu od najvećih aktivnosti koje je Kina tamo izvodila ikada, a koja je još u toku, Mask je imao svoju digresiju.

„Peking opet želi da se ujedini sa Tajvanom. To ostrvo je deo Kine, iako je samostalno proglasilo otcepljenje.“

Tajvanski ministar spoljnih poslova Džozef Vu odgovorio je na platformi X, da se nada da će Mask sada moći da traži od Kine da dozvoli svojim građanima da koriste X, aludirajući na to da Kina Maskovu društvenu mrežu stavlja u isti koš zabranjenih aplikacija.

„Tajvan nije deo Kine, i nije na prodaju“, rekao je Vu.

Slično je bilo prošle jeseni, kada je Mask rekao da se tenzije između Kine i Tajvana mogu rešiti. „To bi moglo da se desi kada bi se kontrola nad ostrvom prodala Pekingu.“

I taj komentar je naljutio ostrvske zvaničnike.

Starlink i Maskov odnos prema ratu u Ukrajini

Kada je Rusija napala Ukrajinu 2022. godine, sve komunikacione mreže u zemlji su potpuno kolabirale. Mask, otac Starlinka, napredne satelitske internet mreže, koja obezbeđuje stabilan domet širom sveta, pristao je da pomogne Ukrajini i pruži joj svoje usluge.

Pentagon je sklopio ugovor sa SpaceX-om koji je garantovao da će Ukrajini pružati internet usluge. Kasnije, taj ugovor je istekao, a kada je Kijev krenuo u kontranapad – Mask se predomislio.

Prošle godine u septembru, kada je Ukrajina planirala i krenula u napad na ruske ratne brodove u blizini Krima, činilo se da je sve pod kontrolom. Kada su se kijevske bespilotne podmornice približile meti, ostale su bez kontakta i isplivale na površinu.

Svetski analitičari protumačili su ovo kao Maskovo odbijanje da ustupi Ukrajini internet usluge Starlinka. Nova knjiga koju je napisao Volter Ajzakson, objavljena početkom ovog meseca, zapravo biografija Ilona Maska, tvrdi da je Mask naredio inženjerima kompanije da isključe signal u zoni gde je planiran napad, i da je to uradio iz zabrinutosti da bi Putin mogao da odgovori nuklearnim napadom.

Ubrzo posle neuspelog napada Mask je izjavio: „Ukrajina ide predaleko kada preti da će Kremlju da nanese strateški poraz“.

„Tko sam ja da ti sudim?“

„Ko sam ja u ovom ratu? Starlink nije osmišljen za ratove, nego da bi ljudi mogli da gledaju Netflix i da uz pomoć njega uče, opuste se i rade dobre stvari, a ne da ga koriste za napade dronovima“, rekao je Mask u jednom intervjuu.

Podpredsednik ukrajinske Vlade zamolio je Maska da obnovi veze sa Starlinkom „samo želim da čovek koji menja svet uz pomoć tehnologije sasluša i razume ovo“.

Mask je odbio i ponovio „da se Ukrajina poziva na strateški poraz, i da je ovo previše“.

I pre nego što je od njega zatraženo da podrži ukrajinsku kontraofanzivu, ovaj biznismen je nije bio ravnodušan prema ukrajinskom pitanju.

Nije bila retkost da je Ilon Mask na Twitteru iznosio svoja gledišta i navodio da mesta istočne Ukrajine treba da „se predaju Rusiji i da tako ispune volju naroda“, i na taj način uticao na stavove o ratu.

Studija Evropske komisije, objavljena ovog meseca, pokazala je da je Twitter pod Maskovim vlasništvom odigrao značajnu ulogu u širenju proruske propagande po pitanju rata u Ukrajini, prenosi Gardijan. U izveštaju piše da su domet i uticaj naloga koji podržavaju Kremlj dodatno porasli u prvoj polovini 2023. godine, posebno nakon ukidanja bezbednosnih standarda na kojima je platforma ranije insistirala.

Iako u rukama ima tehnologiju koja može promeniti svet, Ilon Mask je pokazao ostalim akterima svetske politike da se ne mogu oslanjati na njegovu podršku.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.