Britanski konzervativci su od 2016. upoređivali Evropsku uniju sa nacističkom Nemačkom, Sovjetskim Savezom i govorili da su primedbe visokog zvaničnika EU „bizarne i glupe“. Takođe, pretili su da će prekršiti međunarodno pravo i jednostavno prekršiti sporazum o Bregzitu.

Uprkos svemu tome, Evropska unija danas tvrdi da je spremna da produbi veze sa budućom laburističkom vladom – za koju se pretpostavlja da će preuzeti dužnost nakon 4. jula.

EU zvaničnici vide potencijal za bolje odnose sa Velikom Britanijom pod Starmerovom vladom, ali kažu da bi bilo kakvi sporazumi – bilo da se radi o trgovini svežom hranom, razmeni studenata ili mobilnosti mladih – zahtevali da Ujedinjeno Kraljevstvo prihvati „i pravila, a i odgovornosti“.

„Ako Ujedinjeno Kraljevstvo želi pozitivnije odnose, treba da bude otvorenije“, rekao je jedan diplomata EU, ističući da su bliže veze ponuđene uzastopnim konzervativnim vladama. „U okviru bližih odnosa postoji mnogo pogodnosti, ali naravno, britanska strana mora da poštuje pravila i obaveze.“

Teri Reintke, nemačka poslanica Zelenih, koja je vodeća kandidatkinja njene grupe na evropskim izborima, rekla je da se nada da će svaka promena u britanskoj vladi doneti pozitivniji odnos sa EU, prenosi Gardijan.

„Mislim da postoji mnogo oblasti u kojima moramo bliže da sarađujemo. Jedan veoma očigledan primer je spoljna i bezbednosna politika“, rekla je ona u intervjuu koji je dala iz njene kancelarije u Briselu, na čijem zidu visi šal EU-UK sa „emotivnog“ poslednjeg zasedanja parlamenta kome su prisustvovali britanski poslanici 2020. „Sa ratom u Ukrajini, postalo je još očiglednije da moramo da sarađujemo kao saveznici“, dodala je Reintke.

Zelena evroposlanica, koja je bila na Erazmus razmeni na Univerzitetu u Edinburgu, rekla je da se nada da će izbori dovesti do manje polarizacije u Velikoj Britaniji. „Nedavne torijevske vlade“, rekla je ona, pokazale su da je „neprijateljstvo Velike Britanije prema EU besmisleno“.

Insajderi u Briselu naglašavaju da su se odnosi EU i UK već dramatično poboljšali pod Sunakom, otkako je premijer potpisao Vindzorski okvir, čime je okončan višegodišnji spor oko protokola za Severnu Irsku.

„U Velikoj Britaniji postoji uverenje je EU ponudila lošiji dogovor Torijevcima jer su oni tako negativni. Jednostavno ne mislim da je to istina“, rekao je jedan evropski diplomata.

Ipak, dok se EU bori sa unutrašnjim podelama oko podrške Ukrajini, tenzijama sa Kinom i predstojećim izborima za Evropski parlament, UK nije na listi primarnih prioriteta.

Drugi diplomata EU je upozorio da se ne treba previše radovati tome što dolazi laburistička vlada: „I u poslednjih godinu i po dana smo prilično lepo sarađivali sa konzervativnom vladom“.

„Ako laburistička vlada dođe sa idejama i kredibilnim predlozima – bili bismo voljni da razgovaramo sa njom“, rekao je diplomata.

Pod Starmerom, laburisti su isključili ponovno pridruživanje jedinstvenom tržištu i carinskoj uniji, a još manje celoj Evropskoj uniji. Umesto toga, stranka je rekla da želi da smanji trgovinske barijere i potpiše bezbednosni sporazum sa Evropskom unijom. Ministar spoljnih poslova u senci Dejvid Lemi je prošlog meseca rekao da laburisti žele „novo geopolitičko partnerstvo“ sa EU.

„Središnji deo ovog odnosa trebalo bi da bude bezbednosni pakt koji pokreće bližu koordinaciju u širokom spektru vojnih, ekonomskih, klimatskih, zdravstvenih, sajber i pitanja energetske bezbednosti, i koji dopunjuje nepokolebljivu posvećenost obe strane NATO-u“, rekao je Lami.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.