Američki predsednik Donald Tramp stajao je na vratima Bele kuće. Gledao je levo, pa desno, čini se, razmišljajući o nečemu sasvim drugog. Međutim, čekao je automobil koji je dovezao ukrajinskog predsednika Volodimira Zelenskog.

Zelenski je stigao. Dvojica lidera čvrsto su se rukovala, a Tramp je onda novinarima rukom pokazao na Zelenskog govoreći nešto. Kiselog izraza na licu Zelenski se osmehnuo.

Ukrajinski predsednik je danas u Vašingtonu povodom potpisivanja sporazuma o kritičnim mineralima njegove zemlje, kojim bi SAD trebalo da dobiju polovinu vlasništva nad njihovim fondom za eksploataciju.

BELA KUĆA POTVRDILA DA NIJE POTPISAN SPORAZUM O MINERALIMA

Tramp i Zelenski nisu potpisali ugovor o mineralima, potvrdila je Bela kuća.

Tramp nije isključio potpisivanje sporazuma u budućnosti, ali je rekao da Zelenski trenutno nije spreman za mir.

POLJSKI PREMIJER JAVNO PODRŽAO ZELENSKOG

Poljski premijer Donald Tusk odgovario je na incidente u Ovalnom kabinetu. Na društvenim mrežama je napisao „Dragi Zelenski, dragi ukrajinski prijatelji, niste sami“.

SASTANAK PREŠAO U ŽESTOKU RASPRAVU PRED KAMERAMA I CELIM SVETOM

Konferencija za novinare kojoj je trebalo da prisustvuju Zelenski i Tramp otkazana je, saopštio je za Rojters izvor iz Bele kuće.

Sve se desilo tako što je Tramp uporno tvrdio da „Zelenski nije za mir“.

„ZELENSKI NE POŠTUJE SAD I NIJE SPREMAN ZA MIR“, TVRDI TRAMP

Ovo je objava američkog predsednika na društvenim mrežama, u kojoj tvrdi da ga je ukrajinski predsednik svojim nepoštovanjem i da nije spreman za mir.

„Nije spreman za mir kojem Amerika posreduje“, napisao je Tramp i dodao da Zelenski nije poštovao lidere SAD u njihovom cenjenom Ovalnom kabinetu.

„Može se vratiti kad bude spreman za mir.“

 

„MI SMO UZ NATO ALI ONI MORAJU DA ULAŽU U ODBRANU“

Tramp je više puta pohvalio Poljsku što je počela više da ulaže u svoju odbranu i „odradila dobar potez za NATO“.

Oni su jedna od boljih nacija, veoma sam im naklonjen jer se nalaze u nepovoljnom okruženju.

„Posvećeni smo NATO-u, ali oni moraju da se pojačaju.“

„NEĆE BITI MIRA BEZ BEZBEDNOSNIH GARANCIJA“, UPOZORIO ZELENSKI

„Evropljani su spremni za kontigente, ali njima je potrebna pomoć SAD. Ako ne bude američkih trupa nećemo imati bezbednosne garancije“, rekao je Zelenski.

Kako je objasnio, Putinu to neće biti dovoljno i neće prestati.

„Znate, on mrzi Ukrajince, misli da mi nismo nacija. Uvek govori kako mi kao nacija ne postojimo, kako ne postoji naš jezik. On želi da nas uništi“, dodao je Zelenski.

„DOGOVOR O MINERALIMA NIJE DOVOLJAN, POTREBNE SU NAM BEZBEDNOSNE GARANCIJE“

Na tvrdnju Zelenskog da ono što mu SAD nude nije dovoljno bez bezbednosnih garancija, Tramp mu je dao kompliment na odeću. „Prelepa je.“

Kada je upitan o bezbednosnim garancijama, Tramp je rekao „fokus je na tome da SAD tamo imaju radnike, kopaju, kopaju, kopaju… uzimaju sirovine kako bi mogle da prave mnogo proizvoda u toj zemlji“.

„Mislim da nam neće biti potrebno mnogo bezbednosnih garancija, kada ov potpišemo, gotovo je. Rusija neće hteti da se vrati“, kaže Tramp.

Međutim, Zelenski nije siguran u to, kaže da je Putin prekršio primirje i sporazum sa drugim zemljama 25 puta.

„Zbog toga nećemo prihvatiti prekid vatre bez bezbednosnih garancija. Ovaj dokument nije dovoljan, treba nam jaka vojska, koje bi se njihovi vojnici plašili.“

REPORTEROVO BIZARNO PITANJE

Zelenskog je američki novinar pitao jedno bizarno pitanje: „Zašto niste obučeni u odelo, već ste u vojnoj odeći“?

Ovo je, dodao je novinar, kancelarija najvišeg nivoa, a on odbija da nosi odelo.

„Imam drugih problema, rat“, rekao je Zelenski ali je reporter odgovorio da „mnogo Amerikanaca ima problem sa tim što ukrajinski predsednik ne poštuje dužnost“.

„Nosiću odelo nakon što se rat završi. Možda poput vašeg, možda neko drugo, videćemo.“

ZELENSKI: „NEMA KOMPROMISA SA PUTINOM OKO TERITORIJA“

Ranije je Zelenski rekao da će sporazum SAD i Ukrajine rezultirati bezbednosnim garancijama Kijevu. „To bi spasilo živote našem narodu“, rekao je i dodao da će u sve biti uključena u Evropa.

Kako je rekao, nada se da će moći da zajedničkim snagama zaustave Putina i sačuvaju Ukrajinu, njene vrednosti i slobodu. „I naravno, nema kompromisa sa ubicom oko teritorija.“

Pomenuo je i to da se Rusija ne pridržava zakona.

Tramp je odgovorio sa „želimo da završimo s tim, i mislim da hoćemo“.

„JESTE LI JEDNOM REKLI HVALA“: DŽEJ DI VENS NAPAO ZELENSKOG

Potpredsednik SAD Džej Di Vens optužio je Volodimira Zelenskog za njegove „komentare pune nepoštovanja“ i „tužakanje pred američkim medijima“.

„Jeste li jednom rekli hvala“, pitao ga je Vens.

„KOCKATE SE SA TREĆIM SVETSKIM RATOM“

Tramp tvrdi da nije ni na strani Ukrajine ni Rusije, jer da je priklonjen jednoj „nikad ne bi mogao da reši ovaj sukob“.

„S druge strane odbijam da govorim ružne strane o Putinu, to bi otežalo pregovore“, dodao je.

„Morate da budete zahvalni. Vi se kockate sa Trećim svetskim ratom“, kaže američki predsednik Zelenskom.

TRAMP: „JA SAM I ZA UKRAJINU I ZA RUSIJU“

Dok je govorio o tome da Evropa i NATO moraju da ulažu više u odbranu, ali i o ulozi SAD u pregovorima o okončanju rata u Ukrajini – Tramp je rekao da je „u sredini“.

„Ja sam i za Ukrajinu i za Rusiju. Želim to da rešim“, dodao je.

Poljska je, kako kaže, saveznik za uzor.

Međutim, Zelenski ostaje pri svojim tvrdnjama i ponavlja Trampu da „ne pravi kompromise sa ubicom“ i da je „od ključnog značaja da postoji neko ko bi garantovao održivost mirovnog sporazuma“.

„DANAS JE SAV SREĐEN“

„O, vidite, danas je sav sređen“, bile su reči koje je Tramp uputio Zelenskom pričekujući ga na vratima Bele kuće.

Američki predsednik je pohvalio „neverovatnu hrabrost ukrajinske vojske“ i rekao da je na njima zasluga za trogodišnju borbu i suprotstavljanje ruskoj agresiji, piše Gardijan.

Dodao je da će sporazum o mineralima biti potpisan na konferenciji za novinare kasnije, i da smatra da je to veoma fer dogovor. Retke minerale namerava da koristi za veštačku inteligenciju i vojno naoružanje.

„Suština novog sporazuma je da se ne vraćate u borbu“, dodao je.

Tramp je rekao i to da će Ukrajina morati da napravi kompromise, jer „ne može da postigne ništa bez kompromisa“.

ZELENSKI: „PONOSIMO SE NA ODNOSE SA SAD“

Nekoliko minuta pre nego što je došao u Belu kuću, Zelenski je objavio post na X-u u kojem je napisao da se ponosi sastankom koji je imao sa američkim senatorima.

„Pričali smo o nastavku vojne pomoći našoj zemlji, pratećim zakonodavnim inicijativama, susretu sa predsednikom Donaldom Trampom, nastojanju da se postigne pravedni i trajni mir. O našoj viziji o okončanju rata i značaju bezbednosnih garancija. To su bile glavne teme naših pregovora“, napisao je ukrajinski predsednik.

Komentar(1)

  1. Milan Galic
    1. marta 2025. 07:40

    Lep film.Putin treba da se pazi.Jedan Nacista a drugi trci za pare.To su ljudi opasni.On bi smeo da takav bude u SAD.Svašta.

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.