Ukoliko Vrhovni sud Sjedinjenih Država poništi slučaj presedan Rou protiv Vejda – presude iz 1973. godine kojom je pravo na abortus u Americi postalo ustavno – ugrozila bi se reproduktivna prava žena širom SAD, piše Tajm.

Procureli nacrt mišljenja presude Vrhovnog suda u predmetu Dobs protiv ženske zdravstvene organizacije „Džekson“, poništio bi presedan Rou protiv Vejda i vratio američkim saveznim državama na odlučivanje o legalnosti abortusa. Pojedine države razmatraju, ili su usvojile, zakone koji zabranjuju pravo na abortus, a koji su do sada bili neustavni jer ih je štitio presedan Rou. Takođe, razmatraju se i druge mere koje bi brzo ograničile ili zabranile abortus, u slučaju da nacrt mišljenja Vrhovnog suda postane pravosnažan.

Vrhovni sud će konačnu odluku u slučaju Dobs doneti do kraja juna, ali procureli nacrt, kao i potvrda pojedinih sudija o njegovoj autentičnosti – prema kom većina sudija Vrhovnog suda podržava poništavanje slučaja presedana Rou protiv Vejda – usmerili su pažnju javnosti i na „geografiju“, odnosno na to u kojim će saveznim državama prava na abortus biti ozbiljno ugrožena ili ograničena.

Političari i aktivisti sa obe strane debate o pravu na abortus brzo su reagovali nakon objavljivanja nacrta mišljenja Vrhovnog suda, započevši intenzivne pripreme za novu eru kada je reč o pravu na abortus u SAD.

Neke savezne države predvođene konzervativcima brzo bi zabranile abortus, dok bi druge nastojale da ograniče pravo na abortus na različite načine. Sa druge strane, savezne države sa liberalinijim vođstvom i dalje bi i dalje štitile prava žena na abortus.

Ukoliko Vrhovni sud poništi presedan, abortus bi bio zabranjen, u otprilike, polovini saveznih država, prenosi Tajm. Druge države bi se pozvale na zakone koji su važili pre 1973, dok bi pojedine države uvele ristrikcije na abortus koje su prethodnih godina bile blokirane od strane lokalnih sudova, a koji su se pozivali upravo na presedan Rou protiv Vejda.

Zbog različitih državnih zakona u igri, postoji nekoliko različitih prognoza o tome koliko će država zabraniti abortus. Institut Gatmekar, istraživačka organizacija koja prati politiku abortusa i podržava reproduktivna prava žena, procenila je da će 27 saveznih država verovatno zabraniti abortus kada se presedan Rou poništi. Među njima su: Alabama, Arizona, Arkanzas, Florida, Džordžija, Ajdaho, Indijana, Ajova, Kentaki, Luizijana, Mičigen, Misisipi, Misuri, Montana, Nebraska, Severna Karolina, Severna Dakota, Ohajo, Oklahoma, Južna Karolina, Južna Dakota, Tenesi , Teksas, Juta, Zapadna Virdžinija, Viskonsin i Vajoming.

Centar za reproduktivna prava, pravna grupa koja se bori protiv ograničenja abortusa i prati državne zakone, ima malo drugačije brojke. Izračunali su 25 saveznih država koje će verovatno zabraniti abortus. Među njim je, recimo, Pensilvanija, ali ne i Florida, Ajova i Montana.

Kada Sud donese konačnu odluku, promene bi mogle da se odigraju relativno brzo. Tajm prenosi da je izgledno da će zabrana abortusa u Kentakiju, Luizijani i Južnoj Dakoti odmah stupiti na snagu. U Arkanzasu, Misisipiju, Misuriju, Severnoj Dakoti, Oklahomi, Juti i Vajomingu, državni tužioci ili drugi zvaničnici moraju da preduzmu određene mere da bi zabrana bila pravosnažna. U Ajdahu, Tenesiju i Teksasu zakoni će stupiti na snagu trideset dana nakon što sud poništi presedan Rou.

Međutim, procureli nacrt mišljenja mogao da ubrza proces. Iako mišljenje nije konačno, ono omogućava državama da iznesu svoje pravne argumente u korist primene drugih ograničenja za abortus.

U međuvremenu, države poput Kalifornije, Kolorada i Konektikata usvojile su zakone koji štite abortus u svojim državnim zakonima, a pogled na nacrt odluke Vrhovnog suda mogao bi podstaći liberalnije države da sprovedu dodatnu zakonadavnu zaštitu.

https://www.nstore.rs/product/elektronsko-pdf-izdanje-nedeljnika-br-538-od-5-maja/

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.