Postoje aktivnosti koje mogu da pogoršaju skoliozu kod dece, a o ovom stanju kičme govorio je Marko Aleksandrić, profesor sporta i fizičkog vaspitanja, prenosi N1.

„Postoje pokreti i aktivnosti koje mogu da učine da se klinička slika deformiteta kičmenog stuba vašeg deteta naglo pogorša. Takve vežbe i aktivnosti kod skolioze morate da izbegavate. Bilo koje vrste pregiba kičmenog stuba unazad u gimnastici su loša. Skokovi u vis dovode do ubrzane torzije kičmenog stuba. Razni plesni manevri, posebno u baletu, dovode do ozbiljne torzije kičmenih pršljenova i to pogoršava već prisutnu krivinu skolioze. Neki položaji kod joge uzrokuju istu stvar. Ovakve sile ubrzano izazivaju progresiju skolioze“, objašnjava Aleksandrić Marko, profesor sporta i fizičkog vaspitanja.

Takođe, dodaje da previše sedenja za računarom može da pogorša već postojeći problem kod vašeg deteta sa kičmenim stubom. Dokazano je da aktivnosti u takmičarskom plivanju, gimnastici, plesu i baletu značajno utiču na napredovanje krivine kod skolioze. Izbegavanje ovih aktivnosti je vrlo važno.

„Spavanje na stomaku je najopasnije od svih položaja po kičmu dece. Na taj način torakalni deo kičme postaje ravniji. Skolioza je trodimenzionalni problem i ukoliko se jedna dimenzija pogorša nju će slediti ostale. Takođe deca će morati u tom položaju da glavu okrenu na neku stranu, a to će dodatno rotirati kičmu“, kaže.

Bilo koje hodanje ili trčanje na duge staze, pogotovo na tvrdim podlogama, može uticati loše na krivinu kičme. Svaki put kada dete skoči, potrči, stvara se veliki rizik od progresije skolioze. Jahanje je, takođe, jedna od aktivnosti koja remeti balans već poremećenog kičmenog stuba.

„Skakanje na trampolini je izuzetno pogodno da komprimira kičmu i dovede do još većeg problema. Izbegavajte da decu vodite na ovakve aktivnosti. Bilo koje nošenje teških predmeta, ranca punog knjiga, je užasno za telo vašeg deteta. Svaka vrsta dubokih čučnjeva, dizanja tereta iznad glave ili mrtvog dizanja je loša. Najbolje vežbe za skoliozu se moraju raditi uz stručni nadzor nakon konsultacija sa ortopedima i fizijatrima oko određivanja tačne forme i vrste skolioze“, kaže Aleksandrić.

„Roditelji prvenstveno moraju da shvate da je skolioza deformitet kičmenog stuba koji se javlja kod dece bez konkretnog povoda. Dakle, nauka ne može da predvidi koje će dete razviti skoliotično držanje i kod koga deteta će kičma krenuti da menja ugao. Ali ono što je vrlo bitno, da kada se to desi roditelji imaju na umu da svi gore nabrojani primeri aktivnosti, kretanja i treninga koji su deca do tada upražnjavala mogu pogoršati već postojeći deformitet i zato je neophodan poseban oprez“, upozorava.

„Većina ljudi sa skoliozom može normalno da živi i funkcioniše. Vežbanje i sport se mogu upražnjavati, ali moraju da budu strogo kontrolisani i pod nadzorom stručnih lica, lekara i trenera. Personalni trener za decu sa iskustvom može da bude od pomoći roditeljima u velikoj meri. Fizička aktivnost ne izaziva bol ili bilo koje druge zdravstvene probleme i ukoliko se vežba pod nadzorom ima tendenciju da kičmeni stub ostane u istom stanju. Ukoliko se radi poseban program uticaja na ispravljanje kičmenog stuba mogu se ostvariti značajni rezultati u smanjivanju krivine kičme“, kaže sagovornik.

Kako se stopira progresija skolioze?

„Pravilno odabrane vežbe su ključne u sprečavanju progresije skolioze. Moramo da znamo da su već samim postojanjem skolioze mišići na jednoj strani tela dosta slabi. Potrebni su jaki mišići da bi se ceo kičmeni stub držao uspravnim. Neophodno je raditi sa veoma iskusnim trenerom kada su ovakvi problemi kičmenog stuba u pitanju“, kaže Aleksandrić.

„Ishrana je takođe jedan od bitnih faktora. Izbor namirnica mora da bude takav da utiče na popravljanje gustine kostiju, koja je inače kod adolescenata manja. Prekomerna težina je otežavajući faktor jer će uvek za kičmu biti lakše da nosi lakše telo. I naravno, bolja ishrana znači bolji rast mišića, a to je ključno za održavanje boljeg položaja kičme. Ukoliko je potrebno, a doktor odluči, nošenje midera je obavezna mera jer ćemo na taj način sprečiti povećanje zakrivljenosti kičme. Konačno, operacija se preporučuje u ekstremnim slučajevima kada je krivina već uzela maha i ugrožava normalno funkcionisanje organizma.“

Kako se spava sa skoliozom?

„Svako ima svoj način spavanja koji voli, ali za one koji imaju probleme sa skoliozom imperativ je da izaberu najudobniji polažaj koji najmanje opterećuje kičmu. Najbolji položaj za spavanje sa skoliozom je na leđima. U tome se slažu svi istraživači. Na ovaj način kičma ostaje u neutralnom položaju. Dobro je znati da većina skolioza ima uvek i mali stepen hiperkifoze tako da će ovaj položaj i sa tog aspekta doprineti boljitku“, savetuje sagovornik.

Sedenje i skolioza

„Deca koja imaju skoliozu treba da izbegavaju dugotrajno sedenje. Ukoliko je učenje u pitanju, možda treba da se proba sa čitanjem u ležećem položaju, na leđima, a, ako neke aktivnosti i moraju da se urade u sedećem položaju, onda neka traju što kraće, uz povremene prekide i eventualno neku seriju već poznatih vežbi za datu skoliozu“, objašnjava naš sagovornik.

Može li skolioza da nestane prirodnim putem?

Ovo je, kako kaže profesor sporta, jedno od čestih pitanja koje roditelji postavljaju, međutim, skolioza ne može da nestane „sama od sebe“.

„Skolioza je progresivno i prirodnim putem neizlečivo stanje. Dakle, pod imperativom je da se deca uključe u kontinuirani rad i program vežbanja i da se u tome bude istrajno sve dok vežbe ne daju rezultate. I kada se postignu rezultati i ispravi kičma, i dalje, još nekih godinu dana, treba nastaviti sa vežbama da se kičma dodatno oformi i postane čvršća“, savetuje.

Kada skolioza prestaje da napreduje?

Kako objašnjava Aleksandrić u najvećem broju slučajeva idiopatske skolioze su u stanju progresije u doba puberteta kada imamo snažan rast i razvoj dece.

„Te promene se usporavaju kako i sama kičma prestane da raste, a to je neki period između 16 -18 godine života, različito kod devojčica i dečaka.“

„Skolioza može da bude vrlo ozbiljna u retkim slučajevima kada utiče na funkcije srca i pluća. Male krivine obično ne izazivaju probleme. Ali, veće krivine, koje se pogoršavaju, mogu izazvati probleme po zdravlje osobe. One mogu da oštete zglobove i izazovu artritis kičme. Skolioza se ne može netretirati jer u tom slučaju može da izazove fizičke i emocionalne komplikacije. Problemu skolioze se mora ozbiljno pristupiti“, upozorva on.

Pokazatelj skolioze kod dece

Znaci i simptomi skolioze mogu uključivati:

– neravna ramena

– jedna lopatica je istaknutija od druge

– neujednačen struk

– jedan kuk je viši od drugog

– jedna strana grudnog koša „štrči“ napred

– kada se dete savije napred vidi se izbočenje na jednoj strani leđa (rebarna grba)

– jedna noga je opuštenija od druge.

Kada počinje skolioza?

Deca koja imaju skoliozu obično ne osećaju bol. Neretko se dešava da se stanje sa kičmom, u pubertetu, u periodu od mesec dana izmeni na gore.

„Skolioza se može razviti u detinjstvu ili u ranom detinjstvu. Međutim, primarna starost za pojavu skolioze je između 10 – 15 godine i podjednako se javlja kod oba pola. Žene, ipak imaju 8 puta veće šanse da krivina napreduje do veličine koja zahteva lečenje“, kaže profesor sporta.

Skolioza i vitamin D

Brojne studije su dokazale da je većini dece koja imaju skoliozu zajedničko to što imaju deficit vitamina D u svom telu.

„Očigledno da vitamin D ima značajnu ulogu. Ishrana bogata vitaminom D se podrazumeva. U Kini se rade studije i u praksi je počela da se primenjuje suplementacija sa vitaminom D“, otkriva naš sagovornik.

Kada je reč o uticaju skolioze na visinu kod dece Aleksandrić kaže da ukoliko su krivine manje to neće uticati na visinu, ali ako je problem veći i ako se ne leči, može se desiti da dete ne poraste do visine do koje je prirodno trebalo.

Tagovi

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.