Statistika nuklearne moći kaže da Rusi poseduju 1.588 ranih nuklearnih glava razmeštenih na raketama u silosima, zatim raketa i bombi uskladištenih u blizini jedinica sa sredstvima primene – balističkim raketama koje se lansiraju sa zemlje ili mora, krstarećim raketama predviđenim za naoružavanje strategijskih bombardera i bombi za frontovsku avijaciju.

Američki nuklearni arsenal su 1.644 nuklearne glave strategijske namene i 100 taktičkih nuklearki (po definiciji taktičko nuklearno oružje načelno se koristi za uništavanje objekata dejstva na frontu i bližoj pozadini i nije deo nuklearne pretnje u užem smislu). Saveznici iz NATO-a poseduju 280 nuklearki kod Francuza i 120 kod Britanaca. Stvarni broj nuklearnih glava je znatno veći jer deo je u rezervi, a deo je u procesu rashoda, ali ako zatreba ponešto od tih sredstva može da se vrati u službu.

Za nuklearni udar po SAD u ruskoj RVSN predviđene su interkontinentalne rakete.

Koriste se dva osnovna sistema – UR-100N UTTH i R-36M2 Vojevoda. Obe rakete nisu u mladosti i izrađivane su 1980-ih i pride sa velikim udelom dela sovjetske odbrambene industrije koji je ostao u Ukrajini. Rakete Vojevoda smeštene u podzemne silose za vertikalno lansiranje pokreću raketni motori izrađeni u ukrajinskom Južmašu. Moćne su to rakete – ceni se da plotun od osam do deset raketa koje nose svaka po 10 nuklearnih glava snage 800 kilotona može da se uništi većinu velikih američkih gradova. Na papiru može to da se uradi, ali u proceni stvarnih šansi za efikasnu primenu tog sistema treba imati u vidu da je za održavanje i produžetak resursa raketa ranije bila zadužena ukrajinska odbrambena industrija. Nisu daleka vremena kada su ugovori o toj materiji funkcionisali na osnovnu dogovora koji je 2008. ratifikovan u Ruskoj dumi. Oružani konflikt 2014. nije odmah prekinuo realizaciju ranije ugovorenih poslova jer pragmatično obe strane nastavile su neke od poslova u oblasti odbrambene industrije. Tek 2015. prekinuta je saradnja i Rusi su na sebe preuzeli redovno održavanje sistema R-36M2.

CEO TEKST ČITAJTE U NOVOM NEDELJNIKU KOJI JE NA KIOSCIMA OD ČETVRTKA 27. OKTOBRA, ILI U DIGITALNOM IZDANJU DOSTUPNOM NA NSTORE.RS

SVI ČITAOCI NA POKLON DOBIJAJU HIT MAGAZIN ISTORIJA

https://www.nstore.rs/product/digitalno-godisnja-akcija-50/

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.