Korejski rat se danas na Zapadu naziva i „Zaboravljenim“ ili „Nepoznatim“, zbog nedovoljnog poznavanja činjenica o velikom broju žrtava i efektima koje je imao na decenije diplomatskih i vojnih frontova širom sveta, koje su usledile. Ovo je priča o poslednjem velikom ratu u kom su se direktno sukobile armije dveju velikih sila (SAD i Kina) i u kom su zauzete pozicije u globalnoj politici koje suštinski stoje do danas.
***
„Nije mojoj generaciji ovo prva prilika da jači napada slabije. Komunizam je delovao u Koreji kao što su Hitler, Musolini i Japanci delovali deset, petnaest, dvadeset godina ranije. Bio sam uveren da će, ako dozvolimo da Južna Koreja padne, komunistički lideri biti ohrabreni da prevladaju i u državama blizu naših obala.“
Iako uloga Harija Trumana u Korejskom ratu nije tumačena kao odveć ispravna, ova je njegova rečenica oslikala razrešenje dileme koju je pred sebe postavio kada su 25. juna 1950. godine vojne snage Severne Koreje, u sovjetskim tenkovima T-34 prešle 38. paralelu i otpočele invaziju na Južnu Koreju.
Trumanova odluka da Sjedinjene Američke Države u tom ratu intervenišu kreirala je od Korejskog rata, naizgled lokalnog sukoba, ograničeni rat sa uticajem velikih sila, koji se odvija na ivici novog totalnog rata.
CEO TEKST ČITAJTE U NOVOM BROJU HIT MAGAZINA ISTORIJA KOJI SE DOBIJA NA POKLON UZ NOVI BROJ NEDELJNIKA OD ČETVRTKA 6. OKTOBRA. DIGITALNA IZDANJA NA NSTORE.RS