U poslednja 24 časa u Srbiji je na virus korona testirano 32.933 osobe, od kojih je pozitivno 13.772. Nažalost, osobe su 59 preminule.
Na respiratorima je 168 osobe.
Podsetimo, u Srbiji je juče na korona virus testirano 26.873 osobe, od kojih je 11.439 bilo pozitivno. Nažalost, 63 osobe su preminule, dok je na respiratorima bilo 164 pacijenta.
Ašanin: “Pritisak na kovid bolnice ne popušta, oko 90 odsto hospitalizovanih su stariji od 60 godina”
Direktor Univerzitetskog kliničkog centra Srbije prof. dr Milika Ašanin rekao je da se na bolničkom lečenju u kovid bolnicama širom Srbije nalazi blizu 4.400 obolelih, dvostruko više nego pre mesec dana.
On je dodao da su u 90 odsto slučajeva hospitalizovani pacijenti stariji od 60 godina i najavljuje da bi nova zgrada kliničkog centra početkom marta mogla da primi prve pacijente, prenosi RTS.
Ašanin je upozorio da pritisak na dve kovid bolnice – Infektivnu kliniku i Kovid bolnicu u Batajnici – ne popušta.
Infektivna klinika je i trijažni centar za obolele, i ustanova koja od početka epidemije zbrinjava obolele od kovida 19. Kovid bolnica u Batajnici je otvorena krajem 2020. godine, a tokom januara ubrzano se punila zbog pogoršanja epidemijske situacije.
On je rekao da su na Infektivnoj klinici stariji pacijenti, koji imaju hronične bolesti i neke komordibitete.
“Ima i onih koji imaju manju pneumoniju, koja je u izlečenju, možda bi mogli biti pušteni, ali zbog hronične bolesti moraju da budu u bolnici”, rekao je Ašanin.
U Batajnici je trenutno 727 pacijenata, u četiri jedinice intenzivnog lečenja je 60 pacijenata, a na respiratoru njih 37.
“Tu nisu samo pacijenti koji imaju neke hronične bolesit, mada je njih preko 70 odsto, veći pacijenti koji su tu zbog operativnog lečenja – veliki broj njih su ortopedski pacijenti, hirurški, kardiohirurški, vaskularni, neurohirurški”, navodi prof. dr Ašanin.
Zaraženih ima i među zaposlenima. U ovom momentu je, prema rečima direktora KCS-a, odsutno 7,6 odsto zaposlenih. “Dobrom orgaizacijom uspevamo da održimo proces rada”, rekao je dr Ašanin i dodao da nema problema kada je u pitanju zbrinjavanje hitnih slučajeva, ali da primaju i pacijente koji u domu zdravlja dobiju uput za pregled.
Zbog pogoršanja epidemijske situacije, ponovo je u potpunosti u kovid režimu i Kliničko-bolnički centar “Doktor Dragiša Mišović”.
“Lakše se prenosi od omikron soja, ne znamo kako će uticati na epidemiju”
Epideiolog Predrag Kon, član Kriznog štaba za borbu za suzbijanje zaraze koronavirusa je izjavio da se stelt podvarijanta omikron soja, koja je juče registrovana u Srbiji, 1, 5 puta lakše prenosi nego običan omikron soj.
“Omikron je doživeo mutacije na spajk proteinu koji mu olakšava pripajanje na ćelije. Do sada je poznato da se stelt 1,5 puta lakše prenosi u odnosu na omikron varijantu. Činjenica da je on već u 60 zemalja otkriven kao podvarijanta stavlja ga u red sojeva koji se posebno prate ali još nije soj od posebnog značajaa”, rekao je dr Kon, a prenosi Blic.
Dodao je da još niko ne može da odgovori na to kako će da utiče kod nas na epidemiju ali možemo da se nadamo da neće da utiče.
“Mi izlazimo iz maksimuma to je činjenica. Ova nedelja će biti u proseku sa brojem zaraženih. Prethodna je bila maksimum i ono što se jasno vidi, to je promena u strukturi obolevanja. Bilo je od 20 do 50 godina, dve trećine je bilo u tom uzrastu i sada oni čine 50 odsto i pomera se na mlađe i zato je bitna škola, pa ćemo imati produženi raspust, spaja se sa praznicima i vikendima pa se dobija devet dana. Taj prekid je sasvim dovoljan, to su 3 ikubacije kod mlađih koji mogu zaraziti starije”, rekao je dr Kon.
Rekapitulacija
Epidemijska situacija u našoj zemlji i dalje je zabrinjavajuća. Kovid bolnice se pune, a raste i broj preminulih.
U zemlji je zabeležen prvi slučaj stelt subvarijante omikron soja, saopšteno je sa Medicinskog fakulteta u Beogradu.
Virusolog Tanja Jovanović kaže da nova subvarijanta polako postaje dominantna u nekim zemljama, ali se pretpostavlja da su kliničke slike slične kao i kod prve. Vakcina štiti i od srednje teških i teških formi bolesti, ističe Jovanovićeva.
Ministarstvo zdravlja saopštilo je da je u Srbiju stigao prvi kontingent leka protiv koronavirusa – „pakslovida“.
Srbija je prva zemlja kontinentalne Evrope kojoj je isporučen ovaj lek i to deset dana nakon što je Evropska agencija za lekove (EMA) odobrila upotrebu i promet ovog leka.
Direktor Doma zdravlja Savski venac i koordinator procesa imunizacije u Beogradu Zoran Bekić rekao je da zabrinjava broj osoba na bolničkom lečenju, na respiratoru i broj preminulih od korone.
„Vakcinacija je jedino pravo oružje protiv korone“, istakao je Bekić, a prenosi RTS.
Škole rade još ove nedelje, po starom, a onda počinje produženi – sretenjski raspust, da bi se koliko-toliko usporila epidemija.