Šefica nemačke diplomatije Analena Berbok je na nedavnom neformalnom susretu stavila direktno do znanja Kurtiju da neće biti lako stići do 31 glasa u Komitetu ministara Saveta Evrope, toliko je potrebno da bi Kosovo ušlo u panevropsku organizaciju. Berbokova je istom prilikom ukazala kosovskom premijeru da će Nemačka snažno podržati članstvo Kosova u Savetu Evrope ako naprave u međuvremenu par poteza koji bi nepovratno vodili ka uspostavljanju Zajednice srpskih opština. Kurtijev odgovor bio je toliko nediplomatski da je Berbokova ostala šokirana.

Posle Berbokove i ambasadori Kvinte su imali sastanak sa Kurtijem u Prištini. To je bio veoma težak i mučan sastanak pošto je Kurti navodio na desetine razloga zašto neće nikada pristati na formiranje Zajednice srpskih opština. Čašu strpljenja prelio je tvrdnjom da mu je obećano članstvo u Savetu Evrope bez uslovljavanja Zajednicom srpskih opština, što ne odgovara istini.

Nijedna relevantna država članica EU ili čelnik EU, potvrđeno je Nedeljniku iz više izvora, nije obećao članstvo Kosova u Savetu Evrope. Tu ne možemo da računamo na poslanike u nacionalnim parlamentima na Starom kontinentu, poput Ališe Kerns, britanske poslanice. Čak se i Viola fon Kramon distancirala od Kurtijevog narativa da mu je obećano članstvo u Savetu Evrope zbog čega je bila izložena napadima na društvenim mrežama od strane medija, nacionalista i „trolova“ na društvenim mrežama s Kosova.

Sve to je doprinelo da Nemci promene ploču i zauzmu čvrstu poziciju, zajedno sa Francuskom i Italijom, da Kosovo mora da formira Zajednicu srpskih opština ako želi da uđe u Savet Evrope. Velika nepoznanica je Velika Britanija, pošto London ima svoju agendu koja je po pitanju Kosova odvojena, čak i od američke.

Albanci su u Velikoj Britaniji veoma brojni, uticajni i opasni jer je albanska mafija najjača i najbrutalnija na Ostrvu. Istovremeno albanska dijaspora, u kojoj je Kurti uspeo da izbaci Edija Ramu sa mesta panalbanskog lidera, ima veliki uticaj na brojne donosioce najvažnijih odluka u Londonu. To objašnjava zašto Ujedinjeno Kraljevstvo ima tako rigidne stavove prema Srbiji i blagonaklone prema Kosovu.

CEO TEKST PROČITAJTE U NOVOM BROJU NEDELJNIKA, KOJI JE U PRODAJI OD ČETVRTKA, 16. MAJA, NA SVIM KIOSCIMA I NA NSTORE.RS

NEDELJNIK #644

NEDELJNIK #644

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.