Sutra počinje četvrtfinalna runda Evropskog prvenstva u Nemačkoj, i sve smo bliži trenutku kada ćemo dobiti novog šampiona Starog kontinenta.
U susret velikom finalu koje će se igrati pod svodovima Olimpijskog stadiona u Berlinu, Gardijan pravi kratku retrospektivu svih Evropskih prvenstava koja su se odigrala od 2004. godine pa na ovamo.
EURO 2004: Grčka
Te sada već davne 2004. godine Grčka je sa Otom Rehagelom na klupi u finalu Evropskog prvenstva savladala Portugal rezultatom 1:0. Ekipa „Kralja Ota“ se finala domogla, nakon četiri osvojena boda u grupi, pobedama nad Francuskom i Češkom. Iako je Oto tvrdio da ga taktika gotovo i ne zanima, igranjem u formaciji 4-5-1 kada protivnik na teren izađe sa jednim napadačem, odnosno igranjem u 5-4-1 kada se suočavao sa dvojicom, zaprepastio je čitavu Evropu. Sa Trajanosom Delasom koji je predstavljao stub grčke odbrane i Angelosom Haristeasom, strelcem pobedničkog gola u finalu i specijalistom za realizaciju centaršuteva, Rehagel je protivnike često uništavao iz odbrane, munjevitim i direktnim kontranapadima. Nije baš istina da sreća uvek prati hrabre. Nekada prati i kalkulante.
EURO 2008: Španija
Tika-taka je rođena na Evropskom prvenstvu 2008, u Austriji i Švajcarskoj, kada je Luis Aragones dokazao da ne morate biti mladi da biste bili moderni. Iako je imao već 70 godina, Aragones je svoju taktiku i filozofiju igre u potpunosti uspeo da podredi i prilagodi onome što je imao na terenu. Veliki posed, kratka, hirurški precizna dodavanja i dosta mešanja karata iz utakmice u utakmicu – dali su rezultate. Sa Ćavijem, Inijestom i Davidom Silvom na sredini terena, i Fernandom Toresom i Davidom Viljom u napadu, Špance je te godine bilo teško zaustaviti. Nakon što je iz grupe D izašla kao apsolutni pobednik, Španija je najviše muka imala u četvrtfinalu, protiv Italije, kada je pobedila na penale. Nakon toga je u polufinalu demolirala Rusiju s 3-0, da bi joj u finalu protiv Nemaca Fernando Tores doneo trofej evropskog prvaka.
EURO 2012: Španija
Nakon osvojenog EP-a 2008. i Svetskog prvenstva 2010, Španija je na Evropskom prvenstvu 2012. stigla do trećeg uzastopnog velikog trofeja. Tamo gde je Aragones stao, Del Boske je samo nastavio, unapredivši tika-taku. Iako su u finalu Italiju savladali rezultatom 4:0, ta utakmica pokazala je da Špancima nedostaje rasni centarfor. Utakmicu su dobili na mišiće veznog reda, oličenog u Silvi, Inijesti i Fabregasu. Del Boskeova Španija delovala je silovito u grupnoj fazi, ali je u polufinalu s Portugalcima postalo i više nego očigledno da im fali napadač. Tu su utakmicu prošli na penale, da bi nakon toga u finalu, praktično u formaciji 4-6-0 otišli u istoriju. Tika-taka je pod Del Boskeom dostigla zenit.
EURO 2016: Portugal
I uprkos tome što su u vođstvu bili samo 11 odsto vremena utakmice, i uprkos tome što je Kristijano Ronaldo teren napustio na nosilima, Portugal je 2016, verovatno ni sam ne zna kako, u finalu Evropskog prvenstva protiv domaćina Francuske na kraju ipak došao do trofeja. Glavni krivac za to bio je tadašnji napadač Lila, Eder, koji je u produžecima postigao odlučujući gol. Verovatno niko – osim možda Ronalda – ni u najluđim snovima nije mogao da zamisli da će Portugal biti reprezentacija koja će se popeti na krov Evrope, naročito ne nakon što su iz grupe s Islandom, Austrijom i Mađarskom izašli kao trećeplasirani. Bez obzira na to, kao jedna od najboljih trećeplasiranih, Santosova ekipa je dokazala da odbrana zaista ponekad može biti najbolji napad,
EURO 2020: Italija
Koliko je priprema penala bitna videli smo u finalu Evropskog prvenstva 2021. (trebalo da bude 2020, ali je odloženo zbog korona virusa), kada je Italija pobedila Engleze. Bilo je to jedno veoma neobično Evropsko prvenstvo, koje se igralo u čak 11 gradova, dok je finale pripalo Londonu i njegovom velelepnom Vembliju. Italijani su te godine, nakon dominacije u grupi s Turskom, Švajcarskom i Velsom, pod komandom Roberta Manćinija, do velikog finala stigli preko Austrije, Belgije i Španije, da bi posle penala (3-2) postali prvaci Evrope.