(Beta) – Visoki predstavnik u BiH Kristijan Šmit izjavio je sinoć da on nema ništa protiv predsednika Republike Srpske Milorada Dodika, ali da ima protiv njegovih odluka.
Rekao je da je njegov posao u BiH da razgovara sa svima i da Dodika ne posmatra kao neprijatelja.
„Ja ne kažem da ja ne želim da razgovaram sa Miloradom Dodikom, ali on ne želi sa mnom da razgovara. U najboljem interesu RS, sugerisao bih da promeni taj stav“, kazao je Šmit u intervjuu za Radio-televiziju RS (RTRS).
On je još kazao da neće nametati zakon o državnoj imovini, već da taj zakon treba da usvoji Parlamentarna skupština BiH.
Visoki predstavnik izneo je kritike na račun ministra bezbednosti BiH Nenada Nešića (DNS), navodeći da bi Nešića trebalo „da bude stid što se upušta u ovakve igre“.
„Ako neko misli da se može poigravati sa ovim temama samo da bi napravio šou, onda to ne prihvatam. To je neodgovorno ponašanje. On bi trebao biti svestan da se ne može ovako ponašati i ne dopada mi se njegovo ponašanje“, dodao je Šmit.
Retorički je upitao Nešića da zamisli „šta bi uradio (nekadašnji visoki predstavnik) Pedi Ešdaun da je u ovakvoj situaciji“.
Pedi Ešdaun je 2004. godine za samo par dana smenio 60 tadašnjih zvaničnika iz Republike Srpske, uglavnom članova Srpske demokratske stranke (SDS).
Govoreći o svom statusu u BiH, o kojem političari iz RS postavljaju pitanje, u čemu je najdalje otišao Nešić nazivajući Šmita „ilegalnim migrantom u BiH“ i tražeći istragu Tužilaštva BiH o tome, visoki predstavnik je kazao da pitanje njegovog statusa u BiH nije u nadležnosti ministra bezbednosti, već Ministarstva spoljnih poslova BiH.
„Sve to nije njegova nadležnost, već MSP-a. On bi trebalo sa njima da razgovara“, kazao je visoki predstavnik.
Dodao je da se Nešić „neverovatno ponaša“, te da takvo ponašanje „zaista brine, posebno kada se gleda u kontekstu bezbednosne situacije“.
Za sebe je rekao da je korektan, jer je Nemac, te da bi Nešić kao ministar bezbednosti BiH trebalo da štiti i njega.
Zvaničnici iz RS negiraju Šmitov legitimitet visokog predstavnika, jer njegovo imenovanje nije potvrdio Savet bezbednosti UN-a.
Te navode je demantovao generalni sekretar UN-a Antonio Gutereš, saopštivši da je imenovanje visokog predstavnika u nadležnosti Saveta za primenu mira u BiH, koji je Šmita na tu funkciju izabrao 21. maja 2021. godine.