Premijer Kosova Aljbin Kurti požalio se, u intervjuu za AP, na stav Sjedinjenih Američkih Država i Evropske unije protiv njegove zemlje, odnosno na tolerisanju „srpskog autoritarnog režima“, prenosi N1.
„Mi insistiramo na činjenici da ako se ponašate dobro prema autokrati, to ga neće učiniti boljim. Upravo suprotno“, naglasio je Kurti.
Istakao je da su i američki i evropski izaslanici za dijalog Srbije i Kosova, Gabrijel Eskobar i Miroslav Lajčak, došli sa zahtevima i uslovima druge strane.
On insistira na tome da brojnost specijalnih policijskih snaga na severu ne može biti smanjena sve dok „kriminalne srpske bande“ ne odu sa Kosova ili ne budu uhapšene.
Na Kosovu je bilo mira sve dok iz Beograda nije stigla naredba za nasiljem, tvrdi Kurti.
„Zapadne sile ne bi trebalo da udovoljavaju Beogradu, koji je koren problema kada je reč o nasilju na Zapadnom Balkanu“, kazao je Kurti.
On se požalio da su međunarodni posrednici i evropski izaslanici izneverili Kosovo prilikom vanrednih aprilskih izbora u četiri opštine na severu, sa većinski srpskim stanovništvom.
Naveo je da su ohrabrivali Kosovo da ne usvoji izmene izbornog zakonodavstva, ali nisu pritiskali jedinu stranku etničkih Srba da učestvuju na izborima.
Kurti je istakao da mu je potrebna podrška međunarodne zajednice kako bi se uspostavio politički pluralizam u manjinskoj zajednici Srba na Kosovu „za fer takmičenje, u demokratskoj trci za nove gradonačelnike“.
„Ne možemo priuštiti još jedan proces u kojem će se srpski kandidati dan pre izbora odlučiti na bojkot, samo zato što to Beograd naredi“, istakao je Kurti.
Na aprilskim izborima u četiri opštine na severu Kosova, koje je bojktovala Srpska lista, pobedili su gradonačelnici iz albanskih stranaka, koji su uz asistenciju specijalnih snaga policije ušli u opštinske zgrade.
To je izazvalo protest Srba, koji je eskalirao u sukobima i sa jedinicama Kfora, što je za posledicu imalo 30 povređenih vojnika misije i 50 Srba.