Reditelj Emir Kusturica je odgovorio otvorenim pismom kolegi Goranu Markoviću koji ga je, kao člana žirija za izbor spomenika Stefanu Nemanji na Savskom trgu, u tekstu „Pismo srpskom prijatelju” objavljenom na sajtu Peščaniku+a pozvao da kaže šta je na tom projektu dobro, lepo i značajno ili da se od njega ogradi, ako nije glasao „za“ usvojeno rešenje.

Otvoreno pismo Emira Kusturice, objavljeno na portalu Iskra, prenosimo u celosti:

„Dragi Gorane Srbine,

Ne znam sa kojim spomenikom Stefana Nemanje si uporedio ovaj koji ti se ne sviđa. Vjerujem da ti znaš i ako je tako, molim te da mi javiš. Kada bih ja znao da postoji skulptura praocu Srbije u posljednjih osamsto godina, rekao bih ti lično. Sigurno ti ne bih javljao preko Peščanika. Ima hiljadu načina da se povežu poznanici sa filmskih festivala i sa rekreativnih utakmica u fudbalu koje su odigrane za vrijeme mog služenja vojnog roka u Beogradu kada ti je Petar Božović udjelio snažan kompliment nazivajući te kraljicom tijela. Bilo bi neukusno kada bih ja tebe na javnom mjestu uputio na mnogo manje odricanje od onog na koje ti mene tjeraš.

Tražiš da se moralno distanciram ne samo od spomenika imenjaku Nemanji, nego i od autora koji je u Njujorku postavio spomenik Lenonu, u Moskvi ruskom caru, i da ne nabrajam sve ukrase koje je ruski umjetnik i akademik Aleksandar Rukavišnjikov rasuo po svijetu. Kada bih bio prisiljen da te javno prozovem da nešto mijenjaš, insistirao bih da se odrekneš borbe protiv „malignog Ruskog uticaja” (ovo je samo jedna u nizu akcija u kojima ti učestvuješ od devedesetih otkad djeluješ na sceni dostavljanja i prijavljivanja svog naroda zapadnom hegemonu i sada si se okrenuo protiv mene ). Umjesto toga, recimo, pozivam te da izoštriš smisao za stradanje hrišćana na Kosovu i Metohiji ili u Crnoj Gori? Ne samo zbog hrišćanske kulture nego i tvoje sekularne građanske politike kojom se, za razliku od mene, baviš, a ne znaš da ona ne postoji bez istorije koju je upravo Stefan Nemanja, imenjak, započeo na Balkanu.

Nije dobro, Gorane Srbine, kada bezbožnik spominje dušu, tako da tvoje pitanje ‘gdje će mi duša’ ako se ne ogradim od odluke žirija koja će, navodno, uništiti Beograd, nije samo proizvoljnost filmadžije čije su stvaralačke bisage presušile, između ostalog izbjegavajući godinama političku dimenziju u tvojim filmovima i vjerovanju da je ta delatnost samo zabava. Sada je politika postala tvoja sudbina rođena u ‘užasu praznine’ tvog filmskog žanra.

Poslije svega brineš za moju dušu? Ti i ja se ne razlikujemo samo u brizi i nebrizi prema hrišćanima Kosova i Crne Gore, razumjevanju politike i istorije. Sumnjam da ti vjeruješ u vječnost duše kao ja, jer da je obrnuto ne bi mogao da praviš film o Bernar-Anri Leviju, psu rata, čovjeku koji gdje god se pojavio u vijetnamki prijatne kafa boje, tu je počinjao rat. On je služio kao prethodnica pljačkaškim pohodima Obame, Klintonovih, Sarkozija! Đe ti se potopila duša, zemljače. Čovjek koji napravi film o Bernaru Leviju gubi licencu javnog delatnika i nikome nema pravo da kroji moralne norme, a kamoli da se interesuje za sudbinu nečije duše i brine o njenom kretanju. Dakle, tvoj vapaj za mojom dušom, bio je priznanje praznine u kojoj živi jedan bezdušni tip.

Razumio sam da si tada bio dekintiran, pa te moralno posrnuće odvelo repatom vampiru Leviju i da si napravio film zbog kog si zabetonirao vlastiti duh u blato nezadovoljstva i lošeg starenja, a ono malo duše koju si davno izvrtio u svojim filmićima, procurilo je kroz prazne džepove i sada zvecka kroz sitniš koji si dobio zauzvrat od francuskog ratnohuškača. Vidio sam tvoje lice na Jutjubu kada je ovaj filosofski kepec u Beogradu popio tortu u facu i nije ti bilo drago, ali na tvom licu nije bilo sažaljenja prema investitoru. Nisi se ti nikada do kraja poistovjećivao sa idejama, a za taj film vjerovatno ni lova ni nije bila velika!“

https://www.nstore.rs/product/elektronsko-pdf-izdanje-nedeljnika-br-449-od-20-avgusta/
https://www.nstore.rs/product/godisnja-pretplata-na-magazin-nedeljnik/

Komentara

  1. Aleksandar
    21. август 2020. 13:02

    Što mi ovo pismo liči na otvorena pisma Željka Mitrovića. Gle i frizure im slične. Ups.

  2. Sofija
    21. август 2020. 17:11

    Rešio ga..- kako kažu klinci!! Nemanja Kusturica- intelektualac,umetnik,Srbin,hriscanin,patriota ,ostar i brz na jeziku ,sece kao britka sablja!!

    1. Pih
      22. август 2020. 10:04

      Srbin, hrišćanin(?), patriota. Ne zna se šta je smešnije...

  3. iritiran
    21. август 2020. 18:11

    Znači Emire , ko ne veruje nema dušu, aferim! Ma nemaš pravo na idiotluke da si sto puta Kusturica.

  4. Nathalie
    21. август 2020. 19:14

    Na žalost i Kusturičine strvaralačke bisage su presušile, odavno.

  5. Miloš
    22. август 2020. 10:02

    A gde su tvoje "stvaralačke bisage" ? Kakva pompezna konstrukcija... Kusturica se izgubio. U svojoj izjavi, Goran ga nije vređao. Ostao je isti, kulturan, uljudan i kad hvali i kad kritikuje. Ali teško je otrpeti kritiku. Neotesan i prek - tako se može opisati Kusturica. Kako god bilo, ne vidim po čemu bi on trebalo da odlučuje o spomenicima u mom gradu.

  6. branislav
    22. август 2020. 10:36

    Takva brozova antisrpska bgd elita muči nas i u ovom veku. Hvala Emire što si mu odgovorio jer to misle svi koji se osećaju kao ljudi.

  7. jelena
    22. август 2020. 15:15

    Baš suvišno...obostrano...umetnost je sloboda kreacije, izraza i stava...(ma kakav on bio)...a ne prepucavanje dva briljantna svaraoca...zašto upasti u zamku...(oboje jesu) bolje ostati NA VISINI ZADATKA...

  8. Yoko Ono
    23. август 2020. 12:58

    "... nego i od autora koji je u Njujorku postavio spomenik Lenonu..." Gospodine K, mozete li nam dati adresu u Njujorku gde se nalazi ovaj spomenik?

  9. Yoko Ono
    23. август 2020. 13:16

    Cinjenice ne prolaze moderaciju? Steta.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.