Izraelski kompozitor, producent, filmski stvaralac i multinstrumentalista, Kutiman, će po prvi put nastupiti pred beogradskom publikom 31. maja i 1. juna 2023. godine u BitefArtCafe klubu. Na koncertima će predstaviti svoje šesto studijsko izdanje naziva „Open“, koje je objavljeno u oktobru 2022. godine. Album sadrži dvanaest psihodeličnih numera inspirisanih klasičnim soul-om i srednjeistočnim influesom.
U sklopu prolećne sezone Musicology Sessions koncertnog serijala, koji okuplja neke od najuzbudljivijih muzičkih talenata današnjice, predstaviće se poznati jazz-pop trio Dirty Loops, ikona domaće šlageristike, Bisera Veletanlić i izraelski producent Kutiman. Za sve one koji traže nešto novo i drugačije, ovaj koncertni serijal predstavlja pravi izbor, a Kutiman će svojim preokretom, nakon devet godina usamljenosti, sigurno privući pažnju i najprobirljivijih posetilaca.
Kutimanovi koncerti na Musicology Sessions koncertnom serijalu organizuju se u saradnji sa Ambasadom Izraela. Povodom obeležavanja 75 godina od osnivanja države Izrael, organizatori veruju da je ovaj izraelski umetnik pravi odabir kako bi beogradskoj publici predstavili duh kreativnosti i inovacije Izraela. Njegova muzička raznolikost, kao i kombinacija tradicionalnog i modernog zvuka, prava su slika srži izraelskog multikulturalnog društva. Kutiman je predstavnik žive kulturne scene u Izraelu koja svojim prepoznatljivim šmekom zauzima važno mesto na globalnoj umetničkoj sceni.
Nakon devet godina izolacije i dubokog uranjanja u studiranje muzike, ali i života i sebe, Kutiman se vraća u grad i uspostavlja vezu sa društvom, prihvatajući svoje korene i dobrodošlicu nepoznatog. Svojom muzikom predstavlja svežu reinterpretaciju svojih eklektičnih zvučnih rešenja. Kutiman, čije je pravo ime Ophir Kutiel, se preselio u Tel Aviv sa sedamnaest godina da bi studirao džez na prestižnom muzičkom koledžu Rimon, ali je pravu muzičku edukaciju stekao radeći u prodavnici gde je slušao Parliament, Amon Tobin, trip-hop i jungle, što je postalo osnova njegovog najnovijeg albuma „Open“.
Kutimanova muzika je uticajna kombinacija različitih stilova, uključujući muziku J Dilla tribute benda Abstract Orchestra, muziku „Tosca“ i „DJ Vadim“-a, savremene indie umetnike poput Michaela Kiwanuke i Johnny-ja Marr-a, psihodelični zvuk, thajski funk, afrobit/jazz fuziju, gitarske linije i meditativne zvukove. Kutiman koristi ove različite uticaje kako bi stvorio zarazni gruv koji nastavlja da se razvija i širi.
Radeći u prodavnici u Tel Avivu, Kutiman je otkrio studentsku radio stanicu koja je puštala žanrove koji su bili potpuno drugačiji od klasičnog džeza koji je navikao da sluša.
Kutiman je jednako vešt u kreiranju orkestarskih svita koliko i u spajanju influensa koje je stekao slušajući Felu Kutija kao i eru električnog fanka Miles Davisa. U njegovoj muzici mogu se čuti i klasične indijske rage, ali i semplovi snimaka prirode.
Nakon što je postigao svetsku slavu svojom ulogom u Netflix muzičkom dokumentarcu, ,,Presenting Princess Shaw”, zajedno sa svojim ,,Thru You” projektima, osetio je da mu gradski život ne prija i da želi jednostavniji život. Živeo je devet godina u izolaciji u pustinji Negev, što je za njega bilo fantastično iskustvo, ali je nakon toga osetio potrebu za promenom i želeo je da se više uključi u saradnju i da se predstavi javnosti. Jednostavno rečeno, želeo je da stvara muziku na otvorenom.
Kutiman je tokom „Thru You“ projekta kreirao nove pesme spajajući snimke amaterskih muzičara sa YouTube-a, koji su za samo nakon dve nedelje ostvarili deset miliona pregleda (Time Magazine ih je proglasio jednim od Top 50 izuma 2009. godine), Kutiman je uspešno nastavio svoj kreativni rad sa nizom izdanja, uključujući ,,6am” (2016), psihodeličnu gozbu ,,Wachaga” (2020) i ambijentalni album ,,Surface Currents” (2021).
Nakon devet godina života u pustinji Negev, Kutiman (koji svira sve instrumente na albumu) se vratio u centar zemlje i krenuo da uskladi opušteni psihodelični funk koji je prisutan u njegovom muzičkom katalogu, sa višegodišnjim iskustvom u sviranju različitih instrumenata koje je stekao dok je živeo izolovano. Rezultat ovog perioda njegovog života je dvanaest pesama koje duboko istražuju Kutimanovu raznovrsnu muzičku inspiraciju.