Dijalog, normalizacija, kompromis, rešenje, deeskalacija, dogovor, stabilnost i druge reči koje su postale sinonim za odnose Beograda i Prištine (iako u tim odnosima nema niti jedne te stavke), danas su ponovo ispunile naš javni prostor. Iste te reči slušali smo tokom čitave godine, posebno kada bi se neki visoki predstavnik namerio u Beograd. Međutim, u epilogu takvih poseta jedina fraza koja preostane jeste: „Nadali smo se boljem rešenju“.
Specijalni izaslanik Evropske unije Miroslav Lajčak danas ponovo boravi u Beogradu. Tema današnjeg razgovora sa Aleksandrom Vučićem – kao i svaki put kada poseti našu prestonicu – jeste nomralizacija odnosa Beograda i Prištine. Konkretno, evropski predlog o osnivanju Zajednice srpskih opština, kojeg je „velika petorka“ dostavila Vučiću i Kurtiju 21. oktobra.
Današnji susret sa Vučićem deo je Lajčakove „turneje“ na kojoj obavlja poslednje razgovore sa zvaničnicima Beograda i Prištine pred sastanak glavnih pregovarača dve strane Petra Petkovića i Besnika Bisljimija koji se očekuje u četvrtak u Briselu.
„Prihvatili smo poziv gospodina Lajčaka da se za dva dana vidimo u Briselu gde će biti nastavak razgovora Beograda i Prištine. Naša strana vrlo pripremljeno ide i sa posebnim timom eksperata gde ćemo razgovarati o tekstu statuta ZSO što je prvi konkretan korak u pravcu formiranja Zajednice Srpskih opština“, rekao je direktor kancelarije za Kosovo i Metohiju Petar Petković na konferenciji za medije nakon sastanka.
Broj ovogodišnjih poseta Miroslava Lajčaka Beogradu sada je već skoro dvocifren.
U januaru ove godine, Lajčak je posetio Beograd u društvu zamenika pomoćnika državnog sekretara SAD Gabrijela Eskobara. Nakon razgovora sa Vučićem slovački diplomata bio je ohrabren. Izjavio je tada da je ključni element stabilnosti formiranje ZSO, kao i da je Vučić spreman da „donosi teške odluke u interesu mira i evropske perspektive Srbije“. Prošlo je nešto više od dve nedelje, a Lajčak je ponovo bio u Prištini i u Beogradu, pripremajući teren za novu rundu pregovora koja se očekivala u martu.
U susret pregovorima u Ohridu, specijalni izaslanik EU je 13. i 14. marta boravio u Beogradu i ponovo sa Vučićem razgovarao o predlogu formiranja ZSO, i normalizaciji odnosa. Iako je opozicija, sa kojom je Lajčak takođe razgovarao, tada imala podeljena mišljenja oko evropskog predloga, Vučić je i dalje tvrdio da je osnivanje ZSO glavni preduslov za normalizaciju i da Srbija vredno radi na tome. Pregovori u Ohridu nisu doneli pozitivne rezultate, makar ne koliko su predstavnici EU to očekivali, a svakako ZSO kao galvni cilj nije ispunjen.
Sredinom maja, u susret novom turnusu dijaloga u Briselu, Lajčak je ponovo bio na relaciji Priština-Beograd, sa ciljem pronalaženja makar tehničkog rešenja za pitanje ZSO oko koga se najviše lome koplja.
„Dijalog ima potencijal, mi treba da ga iskoristimo sada, imamo i plan, imamo i proces normalizacije“, rekao je Lajčak optimistično pred dolazak u Beograd. Zaključak satsanka sa Vučićem i Petkovićem dan kasnije, bio je da se tek u Briselu očekuje dogovor o narednim koracima.
Tokom letnjih meseci, Lajčak je tri puta boravio u Beogradu. Svaki put razgovori su bili teški, rešenja nije bilo, a zaključak gotovo svakog susreta bio je da dve strane imaju suštinski suprotne stavove o ključnim pitanjima.
Poslednji put, Lajčak je bio u Beogradu 21. oktobra. Svrha te posete bila je da se konačno napravi konkretan napredak u implementaciji Sporazuma o putu ka normalizaciji i deeskalaciji nakon dešavanja u Banjskoj.
„Imamo jasna očekivanja da će obe strane nastaviti proces normalizacije i ispuniti svoje obaveze bez odlaganja i uslovljavanja“, naveo je portparol EU u susret novim sastancima.
Lajčak je tada okarakterisao napad u Banjskoj kao teroristički čin, da od Srbije očekuje da počinioce privede pravdi i da je normalizacija odnosa „hitnija nego ikada“.
U godini u kojoj su odnosi Beograda i Prištine bili nikad napetiji, svaki napor ka postizanju rešenja i smirivanju tenzija je dobrodošao. Međutim, optimizam pred svaki Lajčakov dolazak u Beograd (a bilo ih je), na kraju se uvek ispostavi neosnovanim.