Ismali Hanije, jedan od najviših vođa Hamasa, ubijen je danas u Iranu, tvrde Hamas i Iranska revolucionarna garda.

Hamas je za ubistvo vođe optužio Izrael, navodeći da je Hanije ubijen „tokom cionističkog raketnog napada na njegovu rezidenciju u Teheranu, gradu u kom je bio na ceremoniji inauguaracije novog iranskog predsednika“.

Iranska revolucionarna garda objavila je saopštenje u kom navodi da se „uzrok i dimenzije ubistva istražuju“, a da će rezultati će objavljeni kasnije. 

Prema pisanju Gardijana, očekuje se da će Hezbolah veoma brzo odgovoriti na ubistvo Hanija. Hezbolah tvrdi da se njegov visoki vojni komandant Fuad Šukur nalazio u zgradi u Bejrutu koja je juče bila meta izraelskog napada, koji je Izrael izveo u znak odmazde za raketni napad u kom je na Golanskoj visoravni minulog vikenda ubijeno dvanaestoro dece. Da li je Fuad Šukur ubijen tokom napada na tu zgradu – i dalje se sa sigurnošću ne zna, iako Izraelci tvrde da su ga likvidirali. Poznato je da je Šukur bio desna ruka lideru Hezbolaha Hasanu Nasralahu, i da je bio taj koji je nabavljao većinu modernog naoružanja.

Njujork tajms piše da Iran za Hanijeovu smrt okrivljuje Izrael, ali i da će sve ovo odložiti prekid vatre u Pojasu Gaze, te da bi moglo da dovede do dodatne eskalacije sukoba na Bliskom istoku. Takođe, Iran i Sjedinjene Američke Države vidi kao delimičnog krivca, zbog toga što, kako prenosi Rojters, aktivno potpomažu Izrael u ratu protiv Hamasa.

Izrael, međutim, još uvek nije komentarisao navodnu umešanost, dok iranski lider ajatolah Ali Hamnej, prenosi Rojters, tvrdi da je, zbog činjenice da se ubistvo desilo baš u Iranu, osveta Hanija „dužnost Teherena“, te da je Izrael sam kriv za kaznu koja će uslediti.

Rusija i Kina takođe su osudile ubistvo Hanija, dok je iz SAD saopšteno da se još uvek nadaju rešavanju sukoba diplomatskim sredstvima.

Zamenik ruskog ministra spoljnih poslova Mihail Bogdanov nazvao je atentat nad Hanijem „apsolutno neprihvatljivim političkim ubistvom“, upozorivši da će taj potez Izraela dovesti do „dalje eskalacije tenzija“, piše TASS, a slične poruke šalje i kinesko ministarstvo spoljnih poslova.

U saopštenju turskog Ministarstva spoljnih poslova navodi se da je ubistvo pokazalo da vlada izraelskog premijera Benjamina Netanjahua „nema nameru da postigne mir“ i da je cilj napada bio dodatna eskalacija sukoba u Gazi, prenosi Asošiejted pres.

Sekretar odbrane SAD Lojd Ostin izjavio je da se Vašington nada da će, čak i uz sve ono što se tokom protekla 24 časa dogodilo, Izrael uspeti da dođe do diplomatskog rešenja i deeskalira situaciju.

„Ostajem pri tome da se rat mora izbeći. Mislim da uvek ima prostora i mogućnosti za diplomatiju, i voleo bih da vidim da obe strane tome teže“, izjavio je Ostin.

Hanije je dugo služio kao šef Hamasovog politbiroa i važio je za jednog od „umerenijih“ lidera unutar pokreta, lidera koji je imao jednu od najkrucijalnijih uloga u diplomatskim naporima da se obezbedi prekid vatre. Za šefa političkog krila izabran je 2017. godine, piše Gardijan, dve godine pre nego što je iz Gaze otišao u egzil u Kataru. Potom je postao jedan od ključnih diplomata Hamasa, koji je bio u čestoj komunikaciji s Turskom, Iranom, Katarom. Arapske diplomate i zvaničnici su ga smatrali dosta mekšim i relativno pragmatičnim u poređenju sa drugim Hamasovim glavešinama unutar Gaze. Hanijevi saveznici, pa čak i bivši rivali, zajedno su osudili atentat koji je jutros izvršen na njega. 

Kako tvrdi Gardijan, Ismail Hanije biće sahranjen u četvrtak u Teherenu, da bi nakon toga njegovo telo bilo prenesno u Dohu, gde će biti pokopan.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.