Sirijske pobunjeničke frakcije će biti raspuštene, tvrdi šef grupe Hajat Tahrir al Sham (HTS) koja je predvodila pobunu i svrgavanje Bašara al Asada.

Prema rečima Ahmeda al Share, lidera ove grupe, svi borci će se podvrgnuti zakonu, a najvažnije za posleratnu Siriju jeste jedinstvo. On nastoji da uveri različite manjine u zemlji i inostranstvu da privremeni lideri zemlje imaju nameru da zaštite sve njih, ali i državne institucije. 

Svi borci će, kako je dodao, biti raspušteni i obučeni za rad u redovima ministarstva odbrane. 

„To ćemo sve uraditi pod kontrolom zakona“, rekao je na sastanku sa članovima zajednice Druza.

Još jedan od njegovih ciljeva jeste „jedinstvo u multietničkoj i multikonfesionalnoj zemlji. Društveni ugovor između države i svih religija mora da postoji kako bi se garantovala socijalna pravda“, prenosi Gardijan.

Na sastanku sa britanskom delegacijom, Shara je rekao da očekuje ukidanje međunarodnih sankcija Damasku, jer je to, kako kaže, neophodno da bi se izbeglice, koje je rat naterao da napuste svoje domove, bezbedno vrate u svoju zemlju.

Za Siriju je važno da obnovi odnose sa Londonom i da sve sankcije uvedene njihovoj zemlji budu ukinuti, piše na njegovom Telegram kanalu.

Nakon Asadovog pada prošle nedelje, evropske zemlje, kao što su Velika Britanija, Nemačka, Francuska, Italija, Švedska i Norveška, najavile su obustavljanje obrade zahteva za azil koje su Sirijci podneli. Sve se to dešava iako još uvek nije izvesno šta ovu zemlju čeka.

Sirija je pod širokim sankcijama Sjedinjenih Država i Evropske unije – koje se odnose kako na zabranu prodaje oružja Damasku i uvoz nafte iz te zemlje, tako i na zabranu ulaganja u njenu naftnu industriju.

Ovu ratom osakaćenu zemlju, sankcije su dodatno ekonomski oslabile. Hiperinflacija je sve veća i najmanje 70 odsto stanovništva živi u siromaštvu.

Asadov pad nametnuo je Zapadu novu dilemu – kako se nositi sa HTS-om, koji, kao i sam njegov lider, ima korene u Al Kaidi. Grupa tvrdi da se odrekla džihadizma i da je presekla sve veze sa njima, međutim, kako je već optužena za kršenje ljudskih prava, još uvek je okarakterisana kao teroristička. Takvom su je proglasile Ujedinjene nacije, ali i više zapadnih zemalja, uključujući SAD i Veliku Britaniju.

Nova visoka predstavnica Evropske unije za spoljnu politiku i bezbednost, Kaja Kalas, rekla je u ponedeljak da bi blok trebalo da da šansu Siriji i ublaži joj sankcije, ako novo rukovodstvo bude pokazalo da je spremno da preduzme pozitivne korake. Pod time se misli na osnivanje inkluzivne vlade i na poštovanje manjinskih i ženskih prava.

„Samo bez ikakvog ekstremizma ili radikalizacije“, rekla je Kalas i dodala da je HTS do sada „govorio pozitivne stvari, ali da sledi ocena njihovih daljih postupaka“.

Prema njenim rečima, visoki diplomata EU sastaće se sa zvaničnicima HTS-a.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.