Udruženje LIPA pokreće kampanju o difuznom B-krupnoćelijskom limfomu
Udruženje „Lipa“ najavljuje početak kampanje „Limformiši se, nema čekanja!“, koja za cilj ima podizanje svesti javnosti o DBKL-u (difuznom B-krupnoćelijskom limfomu), najčešćem agresivnom podtipu Non-hočkinskog limfoma.
LIPA je od 2006. godine vodeće nacionalno udruženje pacijenata sa hematološkim malignitetima i svakodnevno se trudimo da popravimo kvalitet života pacijenata, ali i sam kvalitet lečenja, boreći se za bolju dostupnost terapija. Naši ciljevi su da podignemo nivo znanja i svesti o limfomu, informišemo i podržimo pacijente, zagovaramo prava obolelih, ali i omogućimo bolji pristup novim terapijama i kliničkim ispitivanjima. Poslednji, ali ne manje važan cilj našeg udruženja jeste i promocija zdravog načina života, a sve to ostvarujemo u bliskoj saradnji sa strukom.
Maja Kocić, predsednica Udruženja obolelih od limfoma LIPA istakla je da ovom kampanjom želimo svi zajedno da ukažemo na značaj ranog otkrivanja bolesti, prepoznavanja simptoma i adekvatnog lečenja pacijenata. Otkrivanje i započinjanje lečenja u što ranijoj fazi bolesti sprečava ozbiljnije zdravstvene komplikacije ili progrediranje bolesti, a samim tim i šanse za izlečenjem su veće .
Kocić je posebno istakla da kako difuzni B-krupnoćelijski limfom, predstavlja agresivnu formu NHL, ukoliko nije uključena adekvatna terapija, bolest uglavnom završava letalno. Međutim, primenom adekvatne terapije 60% obolelih može biti izlečeno nakon prve linije lečenja. Jasno je da dosadašnja terapija nije dovoljna i da su danas primenom inovativne terapije šanse za izlečenjem još veće. Nažalost, kod 20-25% pacijenata nakon prve linije terapije bolest se javi opet, najčešće unutar 2 godine od primenjene terapije. Kod 10 – 15% pacijenata izostane odgovor na terapiju u prvoj liniji lečenja, što se definiše kao refraktarnost. Pozitivni ishodi nastavka lečenja obolelih od DBKL koji ne odgovore na prvu liniju terapije su manje izvesni i potrebne su nove terapijske opcije za ove pacijente.