Ministar trgovine Srbije Rasim Ljajić rekao je da je sporno oružije koje se pojavilo u jermensko-azerbejdžanskim sukobima, moguće izvezeno iz Srbije 2015. godine.
„U 2020. godini, u maju i junu, Srbija je odobrila dva ugovora za izvoz naoružanja u Jermeniju i u pitanju je bila municija za puške i pištolje. U ranijem periodu, 2015. godine, mislim da je bilo i izvoza te vrste naoružanja o kojoj govori Azerbejdžan“, izjavio je Ljajić za Radio Slobodna Evropa (RSE).
Ljajić, čije ministarstvo u Srbiji izdaje krajnju dozvolu za izvoz oružja, rekao je za RSE da je pregledao i stare ugovore.
„Ugovore koji su od 2015. godine, bilo je ugovora i iz 2016. i 2017 godine, moguće je da je tada bilo izvoza i te vrste naoružanja. Za 2020. godinu važi ono što sam rekao“, rekao je Ljajić za RSE.
Ministar je istakao da formalno-pravno u tom slučaju nema prekršaja ili greške Srbije, jer Jermenija nije pod sankcijama UN, OEBS-a, Evropske unije ili bilo koje druge ortganizacije ili neke države.
Dodao je da je Srbija, po transparentnosti izvoza naoružanja, uvek među prvih pet zemalja na svetu, ali da bi ubuduće, uz formalno-pravnu, u obzir trebalo uzimati i međunarodnu, političku komponentu.
„Ovo su stvari koje bi u budućnosti trebalo izbegavati, ne trebaju nam nesporazumi s bilo kojom zemljom“, rekao je Ljajić.
On je ranije izjavio da je vrednost izvoza oružja u 2020. godini bila manja od milion evra, a da pre nego što izdaju dozvolu, pozitivno mišljenje o izvozu moraju da daju ministarstva spoljnih poslova, odbrane, unutrašnjih poslova i Bezbednosno-informativna agencija.
Ministarstvo spoljnih poslova Srbije se o ovom slučaju do sada nije oglasilo, piše RSE.
Diplomatski odnosi Srbije i Azerbejdžana poljuljani su 19. jula, piše RSE, kada je internet portal Haqqin.az, označen kao blizak vlastima Azerbejdžana, objavio tvrdnje da su minobacači srpske izrade, kao i municija za njih, isporučeni Jermeniji preko Gruzije, a potom upotrebljeni u smrtonosnim sukobima na jermensko-azerbejdžanskoj granici, 12. jula.
Ministarstvo spoljnih poslova Azerbejdžana je potom pozvalo na razgovor otpravnicu poslova Ambasade Srbije Danicu Veinović.
„Sreo sam se s otpravnicom poslova Srbije u Azerbejdžanu. Otvoreno sam rekao da imamo tačne informacije o tome šta je bilo, i srpska strana bi trebalo da istraži ovaj slučaj“, rekao je juče novinarima zamenik ministra spoljnih poslova Azerbejdžana Khalaf Khalafov.
On je naglasio da su srpske proizvodnje minobacači i drugo oružje koje se koristi protiv pograničnih naselja u toj zemlji i njenih vojnika, što je utvrđeno preliminarnom istragom Azerbejdžana.
„U međunarodnom pravu postoji liberalizam o porekla dobara. Međutim, situacija je drugačija u pogledu porekla oružja. Izvoz tog oružja trebalo bi da bude pod kontrolom zemlje proizvođača“, rekao je zamenik ministra spoljnih poslova Azerbejdžana.
(Beta)
Bobby
"Могуће је... " А можда и није ? Чега си бре ти министар ? Шта је могуће, или није могуће ? Имаш уговор, имаш фактуре по том уговору, имаш извозне декларације по тим фактурама и имаш серијске бројеве оружја које је по тим фактурама и извозним декларацијама извезено. Шта је онда "могуће" ? Можеш само да знаш, или нећеш да знаш и то је оно што ти сада јавно нећеш да кажеш.