Aksel Springer, vlasnik nemačkih novina Bild and Die Welt, izjavio je da bi novinare uskoro mogla da zameni veštačka inteligencija. Saopštenje je objavio pošto je njihova izdavačka kuća izjasnila nameru da poveća prihode ovih novina i polako ih usmeri na put da postanu „kompanija isključivo digitalnih medija“. Rečeno je da se mnogima bliže otkazi jer su automatizacija i veštačka inteligencija savršeno sposobni da obavljaju određene poslove, pa su tako pretvorili ljudstvo u višak.
„Veštačka inteligencija ima potencijal da učini nezavisno novinarstvo boljim nego što je ono ikada bilo – ili da ga jednostavno potpuno zameni“, rekao je izvršni direktor Matias Dofner u svom pismu zaposlenima. Programi veštačke inteligencije, kao što je popularan Čet GPT, obećavaju revoluciju u informisanju, dodao je, i uskoro će biti bolji u prikupljanju informacija nego ljudi.
„Neophodno je da izdavačke kuće razumeju ovu promenu za dobrobit njihove budućnosti“, rekao je Dofner. „Samo oni koji kreiraju najbolji originalni sadržaj će preživeti.“
Aksel Springer nije naglasio koliko bi njegovog osoblja moglo dobiti otkaz, ali je obećao da posao neće izgubiti reporteri, autori ili specijalizovani urednici.
U pismu zaposlenima, Dofner je rekao da se mediji moraju fokusirati na istraživačko novinarstvo i originalno izveštavanje, dok bi otkrivanje pravih motiva događaja ostalo kao posao za novinare – ljude.
Aksel Springer nije prvi koji se igra sa veštačkom inteligencijom u kreiranju sadržaja. U januaru, BuzzFeed je saopštio da planira da veštačku inteligenciju iskoristi kako bi unapredio svoj sadržaj i onlajn kvizove. Britanske novine Daily Mirror i Daily Express takođe su se upustile u ovu igru, a formirali su i radnu grupu koja će istražiti potencijal i ograničenja mašine kao što je Čet GPT, rekao je njihov izvršni direktor za Financial Times.
Nakon što je izašao u javnost u novembru prošle godine, Čet GPT prikupio je više od 100 miliona korisnika i ubrzao je odgovor na dugo predviđano pitanje da li bi neke poslove mogla da zameni veštačka inteligencija. Program je u stanju da generiše vrlo sofisticirane tekstove na osnovu jednostavnih uputstava korisnika, proizvodeći bilo šta od eseja i prijava za posao, do pesama i fiktivnih dela. Čet GPT je zasnovan na velikom jezičkom modelu, obučen tako što se u sistem svakodnevno učitavaju bilioni reči iz tekstova sa interneta. On onda izvlači sav ovaj materijal i na osnovu njega predviđa reči i rečenice u određenim sekvencama.
Međutim, preciznost njegovih odgovora dovedena je u pitanje. Australijski akademici su pronašli primere sistema koji fabrikuju reference sa sajtova i upućuju na lažne citate. Korišćenje veštačke inteligencije u novinarstvu ispostavilo se ipak veoma kontroverznim.
Sajt CNET je navodno koristio veštačku inteligenciju da generiše članke čiju su tačnost kasnije proveravali ljudi pre objavljivanja. Sajt je priznao u januaru da program definitivno ima svoja ograničenja, nakon što je izveštaj otkrio da je više od pola generisanih priča moralo biti redukovano i ispravljano.