Poverenje britanske javnosti u sposobnost vlasti da se izbore sa epidemijom koronavirusa drastično je opala, prenosi Gardijan istraživanje objavljeno u Obzerveru, a po kom manje od polovine ispitanih veruje odlukama koje donose ministri.
Generalno poverenje u poteze britanske vlade iskazalo je 49 odsto ispitanih, što je značajan pad, pošto je pre dve nedelje poverenje bilo na 60 odsto. Istovremeno, 30 odsto ispitanih se jasno ne slaže sa potezima vlasti.
Glavno pitanje koje se postavlja je kako su vlasti odgovorile na izazove potrebe za masovnim testiranjem na virus, a tek 15 odsto veruje da britanska vlada dobro reaguje na tom polju (pre nedelju dana 22 odsto) dok oko 57 odsto se izrazito protivi postupcima vlade (prošle nedelje 48 odsto).
Samo 7 odsto ispitanih misli da se testiranja vrše na zadovoljavajućem nivou.
Adam Dramond, ispred agencije koja je sprovela istraživanje, objasnio je da su vlade širom demokratskog sveta zabeležile rast poverenja u borbi protiv virusa, a odobravanje građana je često podstaknuto i ekonomskim merama koje se donose ili najavljuju.
„Međutim, kako prolazi vreme a mi smo zatvoreni, i nismo više zabrinuti da li ćemo se zaraziti naš fokus je počeo da s epomera na specifična pitanja i procene kako je vlast reagovala, pa su i propusti vlasti uočljivije“, rekao je on.
Razliku u odobravanju pojedinačnih odluka, poput testiranja, i generalnog poverenja u poteze vlasti, on objašnjava činjenicom da „ljudi ovde žele da vlada postigne uspeh“.
Zanimljivo je da su Britanci u velikoj meri procenili da se Velika Britanije bolje snašla od SAD. Tako misli 52 odsto ispitanih, dok 14 odsto veruje da se vlast Donalda Trampa ipak bolje snašla od Džonsonove vlade. s druge strane, isti je procenat (52 odsto) koji misli da je Nemačka bolje reagovala od Britanije, baš kao što isti procenat (14 odsto) misli suprotno.