Kad pevaš nag i ofarban u plavo, u korpi s cvećem i s parčetom rokfor sira, da li se u tome kristališe francuski genije, ili se time, naprotiv, dokazuje kapitulacija snage javnosti pred satanskom moći degenerisanih umetnika? Kada ovakva ekstravagantna polemika zasiti medijski prostor, prvo se postavljaju granice te kule od peska gde su se zaraćene strane pokrvile u dozvoljenom neslaganju. Zapaljive razmene mišljenja u štampi, televizijski studiji na ivici eksplozije, prenaelektisani jutarnji radio programi idu jedan za drugim. I, magično, sve ostalo nestaje.

Tako je sa bezbednosnim pijanstvom u Parizu, Potemkinovom gradu izloženom „socijalnom čišćenju“ s proterivanjem 12.500 beskućnika iz oblasti Il de Frans, regionu kome pripada Pariz, ograđenom, barikadiranom, pod svakodnevnim nadzorom 55.000 policajaca, žandarma i vojnika, obaveštavanih putem metode prepoznavanja lica u metrou i nadzora stanovništva dronovima. Pravo na slobodno kretanje uslovljeno je pametnim kodovima gradskih vlasti, stalnim proverama identiteta, milionima administrativnih istraga koje vode sigurnosne službe, a koje su na televizijskom dnevniku od strane ministra unutrašnjih poslova najavljene kao republikanski trijumf: dok se zanoveta o Seni i Poslednjoj večeri, novinarstvo, samoproklamovani čuvar javnih sloboda, tiho prihvata normalizaciju policijske države.

Jasno je – nikakva moć ne može sprečiti umetnike da mešaju kulture, podrivaju norme i izazivaju vlasti. Prijatnost njihove slobode sastoji se u tome što prihvata da „unese ograničenja privatnih partnera“, kako priznaje Tomas Žoli, tvorac čuvene večeri (Le Monde, 17. jul 2024). Stoga se suzdržavamo da uputimo bilo kakvu kritiku Bernaru Arnou, prvom među bogatašima Francuske i vlasniku-direktoru LVMH-a, „specijalnom partneru“ Igara, uz još šest drugih kompanija. Slavljena od strane Edvija Plenela kao „obećanje jednakosti Francuske satkane od sveta“ i kao „elegantna sprdnja, vesela i podrugljiva prema (…)

PRETPLATITE SE NA LE MONDE DIPLOMATIQUE NA SRPSKOM – MESEČNA PRETPLATA 300 DINARA, ILI GODIŠNJA PRETPLATA 3.000 DINARA.

ZA PRETPLATU KLIKNITE OVDE.

ČITAJ VIŠE, ZNAJ VIŠE.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.