„Filantropija ima značajnu ulogu u ukazivanju na probleme u društvu i podizanju njihove vidljivosti, kako bi se oni dalje sistemski rešavali. Iako poslednjih godina raste svest o značaju filantropije, potrebno je još mnogo rada kako bi se ta svest prevela u konkretne akcije. Da bi filantropske inicijative imale dugoročnije efekte na zajednicu, neophodan je sistematski pristup, koji podrazumeva strateško planiranje i bolje povezivanje svih društvenih aktera, kao i uključivanje filantropskih tema u formalno obrazovanje u Srbiji“, izjavila je Marija Mitrović, direktorka za filantropiju i partnerstva Trag fondacije, koja ove godine 16. put dodeljuje VIRTUS nagradu za filantropiju.
Koliko se za ovih 16 godina situacija u Srbiji promenila kada je u pitanju filantropija?
Utisak je da se generalno više govori o filantropiji, da postoji i veća spremnost na davanja, ali i veći spektar oblasti za koje su kompanije i građani spremni da daju. Može se konstatovati da je došlo do porasta u individualnoj filantropiji i da su građani spremniji da se angažuju u filantropskim akcijama. Takođe, sve veći broj kompanija se uključuje u filantropske aktivnosti, jer sada i manje kompanije počinju da razumeju značaj filantropije, ali i da uviđaju efekte filantropskog angažovanja, ne samo za izgradnju svog pozitivnog imidža, već i za razvoj celokupne zajednice u kojoj posluju. Značajan je i pomak Srbije na listi Svetskog indeksa davanja, na kojoj je u 2022. godini zauzela 27. poziciju, iako je samo pre pet godina bila na 132. mestu, što potvrđuje da su solidarnost i empatija naših sugrađana sve izraženiji. Takođe, to je rezultat višegodišnjeg sistemskog zagovaranja i razvoja kulture davanja, u čemu su značajnu ulogu imale organizacije civilnog društva.
Za koje oblasti je bilo realizovano najviše filantropskih inicijativa?
Filantropska zajednica je bila najviše fokusirana na teme humanitarnog karaktera. Prema podacima naših partnera iz organizacije Catalyst Balkans, u 2021. godini više od dve trećine doniranih sredstava, kao i trećina filantropskih akcija, bilo je usmereno ka oblasti zdravstva, a slede je teme unapređivanja obrazovanja i smanjenja siromaštva. Smatramo da bi u narednom periodu bila važna intenzivnija promocija i drugih oblasti, koje su tokom godina bile daleko manje zastupljene kada su u pitanju filantropske aktivnosti, ali i kako bi se podstakla i strateška davanja. Za razliku od kratkoročnog, ad hoc delovanja, dugoročnim ulaganjem se postižu trajniji efekti u zajednicama. Dugotrajnom podrškom nekoj usluzi, koju pruža organizacija civilnog društva određenoj osetljivoj grupi stanovništva, a za koju ne postoji alternativno, sistemsko rešenje, obezbeđuje se kontinuirani odgovor na potrebe i kvalitetniji život značajnog dela populacije naše zemlje, kojima bi drugačije takva podrška bila uskraćena.
Na koji način je moguće unaprediti ambijent za donatorstvo?
Pre svega, kroz unapređenje normativnog okvira i aktiviranja mehanizama koji bi pospešili davanja za opšte dobro, a što je u domenu države. To podrazumeva uvođenje različitih poreskih olakšica za filantropska davanja poslovnih subjekata i fizičkih lica, ukidanje PDV-a na donacije hrane pred istekom roka trajanja, kao i uspostavljanje drugih stimulativnih mehanizama za razvoj filantropije u Srbiji. Takođe, ništa manje nije važan ni rad na doslednijem poštovanju postojećih regulativa u praksi i striktnijoj primeni aktuelnih propisa. Evropske zemlje su primeri dobre regulatorne prakse kada su u pitanju davanja za opšte dobro, te bi se takvi modeli mogli preuzeti ili poslužiti kao primer za razvoj podsticajnog okruženja za dobročinstvo u našoj zemlji.
Cilj VIRTUS nagrade je da istakne one kompanije, preduzeća i pojedince koji su tokom 2022. godine podržali inicijative za opšte dobro na najdugoročniji i najefektniji način. Prijave se mogu dostaviti do 14. februara, a više informacija može se pronaći na sledećem linku: www.tragfondacija.org/virtus-nagrada.