Gruzijska policija izvršila je raciju u prostorijama jedne opozicione stranke i uhapsila njenog lidera Nika Gvaramiju u pokušaju da, piše Gardijan, uguši talas masovnih protesta izazvanih odlukom vladajuće stranke da obustavi pregovore o pridruživanju Evropskoj uniji.
Gruzijski demonstranti su se okupili i sinoć, sedmi put za redom. Bacali su vatromet na policajce i podigli barikade na centralnom bulevaru gruzijske prestonice, dok je policija „odgovarala“ vodenim topovima i suzavcem.
Opoziciona stranka Koalicija za promene objavila je na X-u snimak na kom se vidi kako nekoliko muškaraca Gvaramiju doslovno iznosi iz stranačkih prostorija. Iz stranke tvrde da je on nakon toga „bačen u policijski automobil pošto je bio fizički napadnut i onesvešćen“. Međutim, Gardijan piše da su te tvrdnje veoma upitne.
Gruzijski mediji izveštavaju da je policija takođe upala i u kancelarije nekoliko drugih opozicionih partija i nevladinih organizacija. Privedeni su i Aleko Elisašvili, lider opozicione partije Jaka Gruzija, lider omladinskog protestnog pokreta Dafioni i još najmanje šest članova opozicionih političkih partija. Gruzijsko ministarstvo unutrašnjih poslova tvrdi da su svi oni uhapšeni zbog „organizovanja i sprovođenja grupnog nasilja“.
Ministarstvo je saopštilo da je pretreslo kuće šest osoba i zaplenilo vazdušne puške, vatromet i molotovljeve koktele.
Premijer Irakli Kobahidze iz partije Gruzijski san rekao je da su napadi bili usmereni na one koji su tokom protesta podsticali na nasilje u pokušaju da sruše njegovu vladu.
„Ne bih ovo nazvao represijom; to je više preventivna mera“, rekao je on.
Vladajuća partija Gruzijski san pobedila je na parlamentarnim izborima koji su na neki način poslužili kao referendum za priključivanje Gruzije Evropskoj uniji. Opozicija i prozapadna predsednica optužili su vladajuću stranku da je pokrala izbore uz pomoć susedne Rusije, da bi nakon toga počeli s bojkotom parlamentarnih sednica.
Odluka vladajuće partije o tome da pregovore o pridruživanju EU stavi na čekanje samo je još više razljutila predstavnike opozicije i evropski orijentisane građane.
Gruzijska predsednica Salome Zurabičvili odbila je da prizna zvanične rezultate izbora. Dodala je da će, čak i nakon što joj se ovog meseca završi šestogodišnji mandat, ostati u politici kako bi pomogla opoziciji u njenoj borbi za nove parlamentarne izbore. Pozvala je zapadne partnere da odgovore na represiju koju policija sprovodi nad opozicijom.
EU je Gruziji dodelila status kandidata za pistupanje još u decembru 2023, uz napomenu da, ukoliko želi u Uniju, mora da ispuni mnoge preporuke. Potom je u junu proces stavila na čekanje i ukinula finansijsku pomoć nakon usvajanja zakona o „stranom uticaju”.
Najava gruzijske vlade o suspenziji pregovora o pristupanju EU usledila je nekoliko sati nakon što je Evropski parlament usvojio rezoluciju u kojoj su oktobarski izbori okarakterisani kao „neslobodni i nepošteni“.