Povod dolaska Matjea Flaminija u Srbiju je bilo učešće na konferenciji A1 Talk, u organizaciji kompanije A1 Srbija, koja je održana pod nazivom „Sve počinje od nas“. Kao ekskluzivni gost na ovom događaju Flamini je razgovarao o tome kako treba da radimo i da poslujemo u cilju smanjenja uticaja na životnu sredinu, kao i koji su to koraci koje možemo da preduzmemo u rešavanju problema zagađenja vazduha, zaštite prirodnih resursa i biodiverziteta.

Matje Flamini, nekadašnji fudbaler u čuvenim klubovima Marselj, AC Milan, Arsenal i Kristal Palas, danas je uspešni biznismen i suosnivač GF Biochemical, vodeće kompanije koja levulinsku kiselinu proizvodi za industrijske potrebe i time ima jednu od ključnih uloga u smanjenju emisije ugljen-dioksida.

Još od vrhunca vaše slave u Arsenalu bilo je jasno da vas vode ne samo rezultati već i ogromna strast. Kako je ta strast sa fudbalskog terena prešla na poslovni? Kako je vaša fudbalska karijera uticala na vaš poslovni način razmišljanja?

Odrastao sam u Marselju, a zahvaljujući životu na obali od malih nogu sam razumeo kakav uticaj čovek ima na životnu sredinu. Plaže na kojima sam igrao su bile pune plastičnih flaša, a lokalna priroda se uništavala.

Imao sam sreću da ispratim jednu strast kao fudbaler, ali sam uvek gajio drugu strast prema životnoj sredini.

Ove dve strasti su se susrele kada sam igrao za Milan. Upoznao sam naučnike na Politehničkom univerzitetu u Milanu i zahvaljujući njima sam shvatio da je zagađenje u proizvodnji veliki problem koji se zanemaruje. Zajedno smo počeli da istražujemo i razvijamo bezbedne i održive rastvarače i sastojke dobijene od levulinskog molekula na biološkoj bazi sa ciljem da zamenimo toksične petrohemikalije koje se često nalaze u šamponima, deterdžentima, kozmetici i bojama.

Posao fudbalera podrazumeva vredno treniranje i fokusiranost, kao i saradnju sa drugima na zajedničkom cilju. Imao sam sreću da igram sa raznim fudbalerima – talentovanim, ali i veoma svojeglavim igračima. Proučavao sam kako menadžeri i treneri izvlače najbolje iz svih nas koji smo toliko različiti. Sve su to veštine i iskustva koja su me formirala za lidera u današnjem biznis svetu.

Zahvaljujući vašoj kompaniji GF Biochemicals, prepoznati ste kao ključni igrač u „zelenom“ poslovanju. Uzimajući navedeno u obzir, kakva je vaša prognoza u pogledu budućnosti ekološkog poslovanja? Da li postoji globalna kolektivna svest o važnosti i odgovornosti očuvanja životne sredine?

Prema Međunarodnoj agenciji za energiju, petrohemikalije – glavni sastojci u proizvodima kao što su šamponi, deterdženti, plastika i boje – biće uzrok više od trećine rasta svetske potražnje za naftom do 2030. godine, što će stvarati ogromne količine emisije ugljen-dioksida i otprilike polovine kompletne potražnje za naftom do 2050. godine.

Dr Fatih Birol, izvršni direktor Međunarodne agencije za energiju, ističe da su petrohemikalije jedna od ključnih slepih tačaka u globalnoj energetici, naročito ako imamo u vidu njihov uticaj na buduće energetske trendove. Zapravo, analiza pokazuje da će one više uticati na budućnost potražnje za naftom od automobila.

Takva situacija je neodrživa za planetu i štetna je po ljudsko zdravlje. Da bi se uhvatila ukoštac sa ovim problemom, kompanija GF Biochemicals obezbeđuje bezbedne, održive rastvarače na bazi biljaka i sastojke dobijene od levulinskog molekula na biološkoj bazi, koji je američko Ministarstvo energetike identifikovalo kao jedan od 12 molekula koji doprinose „zelenijem“ svetu.

Korišćenjem prirodnog otpada od biljaka, težimo proizvodnji bezbednijih i održivih proizvoda široke potrošnje i osiguravamo da hemikalije koje proizvodimo ne štete ljudima i planeti.

Smatramo da kompromisi u pogledu planete i rezultata nisu prihvatljivi.

Vi ste dobar uzor koji pokazuje mlađim generacijama šta može da se postigne stalnim samousavršavanjem. Zašto je važno motivisati ljude, posebno mlade, da prošire svoja interesovanja?

Kao sportisti imamo društvenu odgovornost i naša uloga treba da bude podsticanje mlađih generacija na pozitivne promene i da im budemo inspiracija za budućnost. Sport ima jedinstvenu moć da ujedinjuje i da svima donosi radost, sreću i nadu.

Da li ćete pratiti Svetsko prvenstvo u Kataru?

Da.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.