Građevinske mašine počele su da u Novom Beogradu ruše Hotel „Jugoslaviju“ na čijem mestu će kompanija „Milenijum tim“ izgraditi stambeno-poslovni kompleks sa luksuznim hotelom, prenela je danas TV N1.

Skupština Grada Beograda je 16. septembra donela Plan detaljne regulacije (PDR) Bloka 11 i dela Bloka 10 opština Zemun i Novi Beograd kojim je dozvoljeno rušenje hotela i predviđena izgradnja novog na njegovom mestu s jednom stambenom i jednom poslovnom „kulom“.

Investitor projekta je „Milenijum tim“, kompanija bliska vlasti, koja je 22. marta na javnom nadmetanju, po početnoj ceni nešto većoj od 27 miliona evra kupila stečajnog dužnika „Denjub riversajd“ čime je postala vlasnik celog Hotela „Jugoslavija“.

Ćerka-firma „Milenijum tima“ – MV Investment od ranije je bila vlasnik dela hotela, finansirala je i Plan detaljne regulacije za Blok 11 i deo Bloka 10 kojim se uz zgradu hotela predviđa izgradnja „kula“ visokih do 155 metara.

Idejni projekat tog novog kompleksa na obali Dunava izradio je holandski UNStudio, a po nezvaničnim saznanjima N1, novi hotel biće deo prestižnog lanca „Ric-Karlton“.

Hotel „Jugoslavija“ je 1999. godine dvaput pogođen NATO projektilima, nakon čega je bio zatvoren.

Prodat je 2006. godine kompaniji „Alpe Adria Hoteli“ koja je najavljivala da će hotel biti temeljno rekonstruisan i postati deo međunarodnog ugostiteljskog lanca „Kempinski“.

To, međutim, nije realizovano, a privatni zakupac je 2013. godine renovirao deo objekta koji je do avgusta ove godine funkcionisao kao „garni hotel“.

U hotelu je bilo nekoliko maloprodajnih i ugostiteljskih objekata, kao i „Grand kazino“.

Veći deo „Jugoslavije“ je potpuno propao i opljačkan je.

Hotel „Jugoslavija“ je 1969. godine otvoren kao jedan pet najvećih i najlepših hotela u Evropi.

Arhitektonski konkurs bio je raspisan još 1947, a prvu nagradu je dobio Projektni zavod Hrvatske, odnosno arhitekti Zagrebačke škole moderne Mladen Kauzlarić, Lavoslav Horvat i Kazimir Ostrogović. Lokacija za hotel na Dunavskom keju, pored železničke stanice Zemun, određena je u Idejnom planu Novog Beograda arhitekte Nikole Dobrovića 1948.

Izgradnja hotela je počela 1948, uz učešće građevinskih preduzeća i omladinskih radnih brigada, ali je ubrzo obustavljena zbog ekonomske krize zbog razlaza sa Sovjetskim Savezom. Radovi su nastavljeni tek 1960 i trajali do 1967. Tek 1969 su završeni enterijeri po projektima vodećih beogradskih arhitekata Ivana Antića, Mirka Jovanovića, Vladete Maksimovića i Milorada Pantovića.

Hotel „Jugoslavija“ je bio najveći i najmoderniji hotel u Jugoslaviji, sa sedam spratova i pratećim zgradama, 1.500 prostorija, 1.100 ležaja u 200 jednokrevetnih, 400 dvokrevetnih soba i 23 apartmana, restoranima sa 600 i 200 mesta.

Hotel je posle prekida rada bio ponovo otvoren 2013. sa 104 sobe na tri uređena sprata u kategoriji sa tri zvezdice.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.