Najviši američki i evropski zvaničnici zabrinuti su što ruski predsednik Vladimir Putin uključuje američke predsedničke izbore 2024. u svoje ratno planiranje u Ukrajini, u nadi da će gubitak Džoa Bajdena sledeće godine navesti SAD da smanje svoju podršku Ukrajini i poboljšaju pregovaračku poziciju Rusije, izjavila su za CNN četiri američka zvaničnika, prenosi N1.
SAD još uvek nemaju eksplicitne obaveštajne podatke o Putinovom načinu razmišljanja, ili o tome da li on namerno odugovlači rat u nadi da će Donald Tramp ili neki drugi predstavnik republikanaca pobediti.
Ali izbori sledeće godine ostaju ključni faktor za koji najviši zapadni bezbednosni, obaveštajni i diplomatski zvaničnici veruju da će uticati na Putinove odluke u Ukrajini, čineći još manje verovatnim da rat bude rešen pre kraja sledeće godine.
Anketa CNN-a koju je sproveo SSRS, a koja je objavljena u petak, pokazala je da se većina Amerikanaca protivi tome da Кongres daje dodatna finansijska sredstva za podršku Ukrajini, pošto se javnost podelila oko toga da li su SAD već dovoljno učinile za Ukrajinu ili ne.
Jedan američki zvaničnik rekao je da „nema sumnje“ da Putin „pokušava da izdrži“ do izbora 2024.
Drugi izvor, upoznat sa obaveštajnim službama, koji CNN takođe nije imenovao, rekao je da je to „neka vrsta slona u sobi“ za SAD, Ukrajinu i Evropu.
„Putin zna da će mu Tramp pomoći. I Ukrajinci i naši evropski partneri to znaju. Dakle, iako nismo videli ništa eksplicitno u tom smislu, morate pretpostaviti, verujem, da svi to misle“, rekao je izvor.
Evropski diplomata rekao je za CNN da veruje da je pokušaj da se izbegne kraj rata u Ukrajini do američkih izbora „upravo Putinov plan“.
Zvaničnici koji su razgovarali sa CNN-om, pod uslovom anonimnosti, veruju da bi Putin mogao da gleda na pobedu Trampa, ili nekog drugog republikanskog kandidata, kao na okidač za SAD da povuku podršku Ukrajini.
Tramp, koji je u ovom trenutku favorit za nominaciju Republikanske strane, nije se obavezao da će podržati Ukrajinu u ratu. On je tvrdio da bi kao predsednik mogao da reši rat za 24 sata, a upravo je ove nedelje rekao da podrška Ukrajini treba da bude uslovljena istragom Кongresa o Bajdenu i njegovoj porodici.
Dok se guverner Floride Ron DeSantis ogradio od svojih prethodnih izjava, nazivajući rat u Ukrajini „teritorijalnim sporom“, zadržao je antiintervencionističku politiku.
Republikanci u Кongresu takođe su povukli strogu liniju u pogledu finansiranja Ukrajine, otkako je Republikanska stranka preuzela kontrolu nad Predstavničkim domom ove godine.
Predsedavajući Predstavničkog doma Кevin Makarti je ranije ovog leta sugerisao da planira da blokira sve napore Senata da se odobre dodatna sredstva za Ukrajinu.
„Izbori sledeće godine komplikuju stvari jer Rusi misle da imaju svetlo na kraju tunela. To ohrabruje Putina da misli da će politička podrška Ukrajini biti ugrožena ako Tramp pobedi“, rekao je Danijel Frid, bivši američki ambasador u Poljskoj.
Sve veći pritisak u kontraofanzivi
Predstojeći predsednički izbori u SAD izvršili su još veći pritisak na ukrajinsku kontraofanzivu, pri čemu se Evropljani, Amerikanci i Ukrajinci nadaju značajnim ukrajinskim dobitcima, koji bi potencijalno uticali na Putinove odluke pre kraja sledeće godine.
Jedan evropski zvaničnik je rekao da bi bez tih dobitaka bilo moguće pretpostaviti da će Putin odugovlači sukob dok se ne završe izbori u SAD – u suštini da bi mogao da spreči svaki pokušaj pregovora o prekidu borbi.
Ta perspektiva je dala hitnost pokušajima Evrope da isporuči sve moćnije oružje Ukrajini, nadajući se da će se situacija na bojnom polju promeniti pre naredne godine, zaključuje CNN.