Tužilac Međunarodnog krivičnog suda (MKS) izjavio je da svet treba da ostane snažan kako bi istrajao u primeni međunarodnog prava kroz suđenje optuženima za ratne zločine u Ukrajini, četiri dana nakon što je sud preduzeo mere protiv Vladimira Putina.

Karim Kan postavio je izazov pred Kremlj da vrati ukrajinsku decu, otetu i odvedenu u Rusiju, nakon što je njegov sud izdao nalog za hapšenje Putina i ruske komesarke za decu, Marije Lvove-Belove, na osnovu tvrdnji da su nadgledali nasilno premeštanje hiljade ukrajinske dece.

„Ovo je trenutak krize“, rekao je Kan. „Bez ikakvog hiperbolisanja… moramo da budemo jaki da izvedemo pravdu do kraja.“

Rusija je pokrenula svoju, gotovo simboličku, tužbu protiv Međunarodnog krivičnog suda, a bivši ruski predsednik Dmitrij Medvedev zapretio je da će nuklearnim projektilima gađati pravo u Hag, poručujući sudijama da s oprezom gledaju u nebo.

Govoreći u Londonu, Kan je izjavio da je ovo veoma sumoran i mračan trenutak kada lidera zemlje koja je stalna članica Saveta bezbednosti UN moraju da optuže za ratne zločine. Uz njega, ukrajinski ministar pravde Denis Maliuska i generalni tužilac Andrij Kostin nastavili su da zahtevaju od sveta da ostane pri ovim optužbama za zločin protiv mira – zločin zasnovan na premisi da je Rusija pokrenula napad na Ukrajinu bez odobrenja Saveta bezbednosti UN i bez ikakvih razloga za samoodbranu.

MKS nema ovlašćenja da goni Rusiju za zločine, s obzirom na to da ona nije potpisanica Rimskog statuta kojim je uspostavljen sud. Kan je taj argument zaobišao u korist iznošenja onoga za šta je on verovao da je međunarodno pravo. „Ovaj trenutak ponovnog buđenja nosi neka obećanja u sebi“, rekao je on. „Da konačno možemo da opravdamo patnju Holokausta, Balkana, Ruande, Sijera Leonea i Kambodže. Da ćemo imati svet za našu decu u kojem se nikada više sve to neće ponoviti.“

Si Đinping je doleteo u Moskvu u ponedeljak. On je prvi nacionalni lider koji se rukovao sa Putinom od izdavanja naloga, a iz Pekinga su saopštili da je nalog jasno osvetlio dvoličnost Međunarodnog krivičnog suda. Braneći se protiv komentara kao što su dupli standardi i licemerje, Kan je rekao: „Ono čemu se protivimo su dela koja se smatraju krivičnim još od Nirnberga… Mi ne šapućemo koješta, već onima kojima je to najpotrebnije pokazujemo da zakon predviđa sklonište kada je njihovo sopstveno razoreno bombama.“

Moskva nastavlja da odbacuje sve optužbe, smatrajući da je ovakav korak potpuno neprihvatljiv, tvrdeći da nema nikakvu pravnu snagu u Rusiji. Oni tvrde da nisu krili program u okviru kojeg su transportovali hiljade ukrajinske dece, a predstavili su ga kao humanitarnu kampanju da se zaštite siročad i deca napuštena u zoni sukoba.

Kan je poručio Putinu: „Kažem vam – vratite decu, ponovo ih ujedinite. Ako ima ikakvog privida istine u izjavama da je to učinjeno za njihovo dobro, umesto da im date strani pasoš, vratite ih u zemlje odakle potiču.“ Pozivajući svoju publiku od 40 većinom zapadnih ministara pravde da razume ozbiljnost situacije, rekao je: „Ako se u ovom trenutku u svetskim poslovima ne držimo zakona, ne samo da ćemo propustiti priliku, možda je više nikada nećemo ni dobiti. Ovo mora biti trenutak kada ćemo shvatiti da ukoliko se ne držimo zakona – ne držimo se budućnosti. Ne možemo se zadovoljiti dok mir, prosperitet i ekonomske prilike ne postanu neizbežno pravo po rođenju svakog deteta.“

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.