
Protest za očuvanje Mačve, koji organizuju građanske inicijative Pobeda za Mačvu, Mame Šapca i Eko straža Šabac, održaće se u petak, 7. februara u Bogatiću.
Okupljanje građana zakazano je za 11:30 ispred zgrade opštine Bogatić, pola sata pre nego što bi u velikoj sali opštine trebala da počne javna prezentacija nacrta Prostornog plana opštine Bogatić za period od 2025. do 2035. godine.
Povod za protest su planovi kompanije Edelweis Mineral Exploration da sprovede istraživanja na površini od oko 200 kvadratnih kilometara na teritoriji Bogatića i Šapca, u potrazi za borom i litijumom. Ova informacija izazvala je zabrinutost među lokalnim stanovništvom, koje strahuje da bi eventualna eksploatacija ovih ruda mogla imati dugoročne posledice po životnu sredinu, kvalitet zemljišta i vodosnabdevanje.
Građani smatraju da Prostorni plan, koji je trenutno na javnom uvidu, otvara vrata budućim rudarskim aktivnostima u ovom delu Srbije.
„Ovo nije samo borba za Mačvu, ovo je borba za celu Srbiju. Dođite, podnesite primedbe, pokažimo da smo narod koji ne prodaje svoju zemlju! ‘Mačva nije na prodaju!’“, poručili su iz Eko straže Šabac na svojoj Facebook stranici, pozivajući građane da se masovno odazovu i izraze svoj stav.
Organizatori protesta naglašavaju da je cilj da se spreči svaki pokušaj narušavanja prirodnog balansa, ali i da se izvrši pritisak na nadležne institucije da transparentno informišu javnost o svim planiranim aktivnostima, piše eKapija.
Međutim, Ministarstvo rudarstva i energetike reagovalo je na ove navode, ističući da nije izdalo nikakvo odobrenje po zahtevu kompanije Edelweis Mineral Exploration za geološka istraživanja litijuma i bora na području Petlovače.
U saopštenju se navodi da „u Nacrtu Prostornog plana opštine Bogatić do 2035. godine ne postoje planovi za kopanje litijuma i bora“, demantujući ekološka udruženja.
„Tvrdnje o ‘kopanju’ litijuma i bora zasnovane su na proizvoljnom i pogrešnom tumačenju javnog dokumenta, koji se nalazi na uvidu javnosti u skladu sa zakonskom procedurom, čime se javnost navodi na pogrešne zaključke i podstiče širenje dezinformacija“, ističe Ministarstvo, prenosi N1.
Dodaju i da je Prostorni plan dokument strateškog karaktera, koji definiše pravce razvoja lokalne zajednice, ali ne podrazumeva automatsko odobravanje bilo kakvih rudarskih aktivnosti bez posebnih dozvola i dodatnih procedura.
Bez obzira na demanti Ministarstva, organizatori protesta ostaju pri stavu da je važno ukazati na potencijalne rizike i tražiti garancije da neće doći do eksploatacije litijuma i bora u Mačvi.
Oni ističu da su slični projekti u drugim delovima Srbije izazvali brojne kontroverze i proteste, što dodatno pojačava zabrinutost građana ovog regiona.
Javni uvid u nacrt Prostornog plana traje do sredine februara, a građani imaju pravo da podnesu primedbe i komentare na predložena rešenja.