Otvaranje Mejkers labova u poljoprivrednim školama predstavlja veliki iskorak u obrazovanju mladih stručnjaka, a slični prostori se ove nedelje otvaraju i u školama u Baču, Žitorađi, Svilajncu i Vršcu. Mejkers labovi i njihovi programi, pružaju učenicima priliku da stiču praktična znanja i veštine u oblastima pametne poljoprivrede, održivih praksi i digitalnih tehnologija, kako bi imali što veće šanse za uspeh u ovoj, za našu zemlju tako značajnoj grani privrede.

Ovo otvaranje je označilo i najavu inovativnog programa pametne poljoprivrede, kao jednog od ključeva održive budućnosti, koji će obuhvatiti pet poljoprivrednih škola koje dobijaju Mejkers, kao i tri tehničke srednje škole i tri gimnazije širom zemlje koje ih već imaju. Tehničke škole i gimnazije u svojim dvorištima dobijaju Mejkers bašte uz potrebnu tehnologiju kako bi učili o naprednoj proizvodnji hrane sa aspekta svojih programa. Završnicu programa obeležiće timski rad, stvaranje i inoviranje đaka i nastavnika čiji rezultati će doprineti napretku učenja svake naredne generacije. 

Otvaranje Mejkers laba u KraljevuMiloš D. Živojinović

“Vodimo se time da su obrazovanje naše dece i budućnost našeg društva odgovornost svih nas. Tako su i pokretanje svakog Mejkersa i programa rezultat rada velikog broja stručnjaka, organizacija i kompanija kako bismo zajedno osigurali održivost i uspeh ove mreže podrške obrazovanju koju gradimo. Pored naših nacionalnih partnera, veliko mi je zadovoljstvo da pilotiramo ovako jedan inovativan poduhvat zahvaljujući podršci NLB Komercijalne banke koja razume koliku šansu savremena poljoprivreda predstavlja za mlade širom zemlje”, istakao je Miloš Đuričanin, direktor strategije i razvoja Nordeus fondacije. 

Grupa za obrazovanje koju čine Dostignuća mladih u Srbiji, Centar za promociju nauke, Inicijativa Digitalna Srbija i Nordeus fondacija, zajedno sa svojim partnerima gradi i oprema svaki Mejkers lab savremenom opremom prilagođenom profilu i programu škole, kao i programima koje donosi đacima i nastavnicima. Tako su se pored opreme namenjene savremenoj poljoprivredi u jednoj od najstarijih škola u Srbiji našli i 3D štampač sa filamentima, mikser za kreme i kozmetičke proizvode, ranac za analizu zemljišta, sto za proizvodnju u cvećarstvu i povrtarstvu, akciona kamera…

Otvaranje Mejkers laba u KraljevuMiloš D. Živojinović

Značaj Poljoprivredno-hemijske škole „Dr Đorđe Radić”

Osnovana 1882. godine, Poljoprivredno-hemijska škola „Dr Đorđe Radić” jedna je od najstarijih škola u Srbiji specijalizovanih za poljoprivredu, prehrambenu tehnologiju i hemijsku industriju. Kroz godine, škola je iznedrila generacije stručnjaka koji su danas nosioci razvoja ovih sektora u zemlji. Uz novi Mejkers lab, škola stvara savremeno okruženje za razvoj mladih inovatora, što je još jedan korak napred u njenoj dugogodišnjoj misiji unapređenja obrazovanja.

“Od osnivanja škole i njenog prvog upravitelja dr Đorđa Radića, inače prvog doktora poljoprivrednih nauka u Srbiji, naša škola je prošla tri industrijske revolucije, a evo sada smo na pragu četvrte. Zahvaljujući svim ovim našim projektima, a pre svega projektu pametne bašte, opremljeni najnovijom tehnologijom dočekujemo i četvrtu industrijsku revoluciju. Nadamo se da će nam ovaj korak napred i sva ova oprema koju smo dobili, pomoći u realizaciji našeg novog obrazovnog profila — poljoprivredni tehničar digitalnih tehnologija, ali i unaprediti rad naše male bašte. Na ove načine, vezujemo proizvodnju na otvorenom i obradu podataka u Mejkers labu”, objasnila je Svetlana Mladenović, direktorka škole, ističući značaj povezivanja poljoprivrede i tehnologije u obrazovnom sistemu. 

Otvaranje Mejkers laba u KraljevuMiloš D. Živojinović

Na otvaranju su učenici škole predstavili svoje projekte iz oblasti zaštite životne sredine, razvijene kroz Unicefove Upshift radionice, kao i svoje veštine u izradi kozmetičkih proizvoda, cvećarskih aranžmana i pekarskih proizvoda. Učenici poljoprivrednog smera demonstrirali su primenu pametne poljoprivrede u svakodnevnoj nastavi, čime su prikazali kako teorija može da postane praksa.

Podrška partnera iz privrede — partnerstvo sa NLB Komercijalnom bankom

Mejkers labovi u Kraljevu i širom Srbije rezultat su saradnje Grupe za obrazovanje sa partnerima iz privrede, kao što su kompanije Bosch, Ceresit, Tarkett, Roma company, Gigatron i Epson koji su omogućili izgradnju i opremanje škola savremenom tehnologijom. Njihova podrška omogućava da učenici rade u kvalitetnom okruženju i koristeći tehnologiju za učenje kroz iskustvo.

Ovog puta tu je i podrška NLB Komercijalne banke ključne za pokretanje modernizacije obrazovanja u poljoprivrednim školama i pokretanje programa pametne poljoprivrede. Ovo je primer udruživanja za razvoj inovativnih programa koji integrišu digitalne tehnologije u poljoprivrednu nastavu, osnažujući mlade generacije da se pripreme za izazove i šanse ove važne industrije. NLB Komercijalna banka prepoznaje značaj ulaganja u obrazovanje kao temelja za održiv rast društva i razvoj poljoprivrednog sektora u Srbiji.

Dejan Janjatović, zamenik predsednika Izvršnog odbora NLB Komercijalne banke, podsetio je da je NLB Grupa prošle godine izdvojila milion i trista pedeset hiljada evra za donacije različitim humanitarnim organizacijama, od čega je 300.000 evra bilo samo za Srbiju.

„Naši zaposleni su tokom prošle godine birali kome ćemo donirati sredstva i drago mi je što su usmerena u realizaciju ovog sjajnog projekta. Otvaranje Mejkers labova u poljoprivrednim školama i pokretanje programa poljoprivrede budućnosti predstavlja značajan pomak ka modernizaciji obrazovanja u ovoj oblasti. Ovo se poklapa i sa vizijom NLB Komercijalne banke koja, kao tržišni lider u agro segmentu, prepoznaje značaj ulaganja u obrazovanje i mlade koji su za svoj profesionalni put odabrali poljoprivredu“, istakao je Janjatović.

Otvaranje Mejkers laba u Kraljevu predstavlja samo početak šireg plana za unapređenje obrazovnog sistema u poljoprivrednim školama, čime se stvara osnova za razvoj budućih lidera u oblasti poljoprivrede i tehnoloških inovacija.

Pametna poljoprivreda predstavlja ključ za održivu budućnost, omogućavajući efikasniju proizvodnju hrane uz manju potrošnju resursa. Korišćenjem naprednih tehnologija kao što su IoT senzori, dronovi i veštačka inteligencija, poljoprivrednici mogu optimizovati procese, smanjiti upotrebu vode i đubriva, te se brže prilagoditi klimatskim promenama. Zato je ulaganje u obrazovanje u ovoj oblasti od suštinskog značaja — omogućava mladima da steknu potrebna znanja i veštine, pripremajući ih za rad u savremenoj poljoprivredi i doprinos održivoj proizvodnji hrane na globalnom nivou.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.