(Beta) – Ministarka rudarstva i energetike Zorana Mihajlović izjavila je danas da će Vlada obezbediti dovoljne količine energije i energenata za narednu zimsku sezonu, ali da to neće biti ni jednostavno ni jeftino, pa je važno da svi racionalnije koriste energiju i tako štede.
„Neće biti jednostavno pripremiti se za zimu, posebno što će biti potrebno vreme da i Elekteroprivreda Srbije (EPS) stane na noge posle kolapsa koji se desio decembra prošle godine. Spremni smo za svaki scenario, ali je drugo pitanje koliko će to da nas košta, jer nema jeftine energije, cela Evropa se sada bori sa tim da uopšte obezbedi dovoljne količine energije“, rekla je Mihajlović za TV Hepi.
Ona je istakla da je neverovatno da su toplane prethodnih dana potrošile milion kubnih metara gasa na grejanje, umesto da te količine budu u skladištu.
Podsetila je da je diverzifikacija snabdevača gasom prioritet i da će završetkom interkonekcije sa Bugarskom naredne godine biti mogućnost da Srbija gas dobije iz LNG terminala u Grčkoj ili iz Azerbejdžana, kao i da je plan povezivanje u gasnom sektoru i sa Severnom Makedonijom i sa Rumunijom.
„Moramo da mislimo unapred i da donosimo odluke koje će osigurati energetsku bezbednost u narednih 10 godina, jer bez energije nema ni privrede, ni ekonomije, ni razvoja. Jedina opcija jeste da uvozimo gas, zbog čega je suštinski važno da imamo nekoliko snabdevača. Počinje izgradnja novog LNG terminala u Grčkoj i već sada mnoge zemlje pretenduju da koriste taj gas i dogovaraju količine“, izjavila je Mihajlović.
Bobby
Госпођа министар "опште праксе", коначно схвата да је са појмом "диверсификације", односно куповиом "карте" за "брод лудака Европске уније" све везано за повољно и прихватљиво обезбеђење енергената за Србију постало прошлост. У зависности од тога колико ће Србија бити принуђена да се у тој набавци "диверсификује", апсолутно пропорционално ће толико беде осванути у многим домовима у Србији. Како је рачуница за "сироте" Немце износила од 70 - 100 евра повећаних трошкова по човеку, што ни они нису спремни тек тако да прихвате, потпуно нетактичним потезима створене су шансе да се тај износ за просечног Немца повећа и на свих 150 евра (до краја године). Ово ће бити оно што ће углавном важити и за добар део ЕУ, који је решио да се "диверсификује" у набавци, па је питање: шта влада намерава у том смислу, да не питам шта госпођа министар мисли, јер она то није у стању ? Елем, било је могуће дргачије спроводити економску политику у време јефтиних енергената, када се могло грабити на ценама колико је било потребно, а ево сада госпођи министар "диверсификационг" изненађења, на шта је њен одговор да то неће бити јефтино. Једно је сигурно, а то је да сигурно неће бити "јефтино", у том времену, ни остати на власти.