Jedan od organizatora Evroprajda Goran Miletić izjavio je u da su se organizatori odmah ogradili od neprimerenog ponašanja pojedinaca, ali da je za to „kriva policija“, jer zbog zabrane nisu imali punktove, na kojima bi se kontrolisalo ko i kako ulazi na manifestaciju.

Na pitanje da li je šetnje bilo, Miletić kaže da jeste.

„Mi smo u Srbiji prestali da verujemo onome što se dešava, mi smo hodali, šetali smo, mi smo išli od tačke A do tačke B, kraće nego što smo hteli, ali je bila šetnja, nije bilo sprovođenje“, kaže, prenosi N1.

Šetnja se, kaže, desila.

„Sad svako može da interpretira kako hoće, mi smo šetali, to su neke izjave, ministar je dva ili tri puta rekao da je sve zabranjeno, on je taj dan rekao da je sve zabranjeno i da nema šanse da se bilo gde ide“, kaže.

O skraćenju šetnje stazom kroz park kaže da je čuo priče da se tu radilo o tome da se „ambasadori nateraju da prođu pored spomenika Milici Rakić i pored crkve“.

„Bitan je rezultat da je to nešto jako ružno, da je to poigravanje nama koji smo do samog kraja pristali da razgovaramo sa vlašću, pristali na kompromise, poigravanje i ubacivanje nas u neke ideje koje neki predstavnici vlasti imaju prema Evropi“, kaže.

Kaže da su razgovori sa vlastima izgledali drugačije u zavisnosti od toga u kojoj fazi su vođeni.

„Na početku je bilo razgovora sa policijom koji su izgledali kao svake godine, tehnički razgovori. Razgovori sa gradom su izgledali drugačije, gradonačelnik je rekao da neće da dođe, prva odluka mu je bila da niko ne može da bude u svečanoj sali gradske skupštine ako njega nema“, kaže i dodaje da onda Vlada oformila koordinaciono telo.

Prvi tip razgovora je, kaže, pripravni, a kada je stigla zabrana, to onda deluje „veoma mučno“.

„Zato što vi dođete u Vladu, onda oni kažu ‘nema šetnje, nema okupljanja’, a mi kažemo ‘bez šetnje nema Prajda’. Zategnuta situacija je bila do samog finiša, do tog dana, dok nismo dobili papir MUP mi nismo imali ništa što legalizuje šetnju. Mi smo poslednju zabranu dobili u subotu, mada nismo mogli da saopštimo medijima to, jer je bila gužva i sve ostalo“, kaže.

Ističe da razume i deli deo frustracije i dodaje da je „naravno nezadovoljan što se šetnja nije desila od Skupštine do donjeg Kalemegdana“.

„Ali uvek kažem, šta je bila alternativa, da ostanemo u kući? To je za mene kao organizatora bilo neprihvatljivo, ja bih šetao sam, mi smo dobili organizaciju Evroprajda i ta šetnja je morala da se desi. Ovo je nekako najbolje što je moglo u datim okolnostima“, kaže.

Sama šetnja je bila bitna da se desi, kaže, da „pokažu da ipak mogu, da ipak koriste slobodu okupljanja“.

„Bitno je za zajednicu. Imali smo šetnju, to nas opominje naredne godine da ništa nije zagarantovano. Mislim da smo ove godine imali neku slobodu, kakva god ona bila. Imali smo ceo program cele Nedelje ponosa. Potrebno je cele godine raditi, mora preko cele godine da postoji i pritisak na vlast i pokušaji da se neke stvari urade, ali čini mi se da je fokus i medija i društva na toj šetnji, koja je kratka stvar. Nije to poenta, to je metod da se pokaže vidljivost, ali nije početak i kraj“, kaže.

Povodom neprimerenih slika na koje je javnost reagovala, Miletić kaže da su se kao organizatori odmah ogradili.

„Kad smo videli te fotografije, niko nije video te ljude u grupi. Odmah je izašlo saopštenje, rekli smo da se izvinjavamo ukoliko se neko našao uvređen, povređen, religijski ili iz drugih razloga. To je apsolutno jasan stav“, kaže.

Ističe da je za to kriva policija, jer su „zabranom onemogućeni da postavljaju punktove, gde bi bilo kontrolisano ko ulazi“.

Ipak, kaže Miletić, „ljudi kojima je ta slika strašna nisu osudili nasilje prema gostima Prajda“.

„Svi izbegavaju da osude nasilje i govore o toj jednoj fotorafiji i tom drugom momku. Namerno se provocira javnost, širi se moralna panika prema Prajdu“, kaže.

Na pitanje o daljim planovima, kaže da „uvek kreću odmah pripreme za narednu godinu“.

„Prva stvar je za par nedelja ili meseci, da imamo datum i da krenu pripreme, to je nešto što je svake godine važno da krenu odmah. Postoji naredni problem, krenemo s pripremama, pozovemo vlasti da se sastanemo, oni odbijaju do avgusta, rokovi se smanje, i onda dobijemo poruku da nismo na vreme počeli“, kaže Miletić.

https://www.nstore.rs/product/elektronsko-pdf-izdanje-nedeljnika-br-557-od-15-septembra/

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.