Ministri odbrane zemalja zapadnoafričkog ekonomskog bloka Ekovas su zaokružili plan intervencije protiv vojne hunte u Nigeru nakon što su pregovori s tamošnjim pučistima, koji su svrgnuli predsednika države Mohameda Bazuma, zapali u ćorsokak.

Ekovas je uveo niz kaznenih mera veoma siromašnom Nigeru, zemlji u podsaharskom regionu Sahel i uputio ultimatum vojnoj hunti da do nedelje vrati Bazuma na vlast ili se suoči sa mogućnošću vojne intervencije, preneo je N1.

Predstavnici Ekovasa krenuli su u pregovore s pučistima, ali su ti razgovori danas udarili o zid, pošto pregovarači nisu bili u mogućnosti da se sastanu s vođom hunte, niti da dođu do glavnog grada Nigera, Nijameja.

Ministri odbrane Ekovasa, među kojima nije bilo predstavnika Malija, Burkine Faso, Čada i Nigera, sastali su se danas u Abudži u Nigeriji i sastanak je završen usvajanjem preporuka za nekoliko mera, uključujući vojnu intervenciju.

„Svi elementi koji bi bili deo svake eventualne intervencije izneti su ovde i dorađeni su, što uključuje vreme, neophodne resurse i pitanja kako, gde i kada ćemo rasporediti snage (koje bi intervenisale)“, rekao je komesar Ekovasa za politička pitanja, mir i bezbednost Abdel-Fatau Musa.

Ovaj zvaničnik nije rekao da li će Ekovas rasporediti takve snage po isteku roka koji je upućen hunti, ali je dodao da će hunta ili vratiti Bazuma na funkciju predsednika u narednim danima ili će je Ekovas „predati civilnim vlastima“.

Ministar odbrane Nigerije Kristofer Musa zatražio je od regionalnih ministara odbrane da slede „osećaj hitnosti“ i da iznađu neophodne resurse, kako je danas dogovoreno.

„Ekovas neće biti korišćen za pučeve. Demokratija je ono iza čega stojimo i demokratiju ćemo održati“, rekao je Musa i pozvao na akciju radi rešavanja bezbednosnih propusta na zapadu Afrike, ocenivšu da je poslednja vojna pobuna, peta po redu na području Sahela u poslednje tri godine, ukazuje na „krhkost našeg regiona“.

Vojna hunta u Nigeru je danas saopštila da je prekinula vojne sporazume sa Francuskom, svojim bivšim kolonijalnim vladarom.

Takođe je smenila ambasadore Nigera u SAD, Francuskoj, Togou i Nigeriji koje je postavila prošle nedelje svrgnuta civilna vlada i pozvala stanovnike te zapadnoafričke zemlje na oprez od stranih vojski i špijuna.

Bazum, jedini predsednik Nigera koji je došao na vlast izborima, danas se obratio međunarodnoj javnosti preko članka u Vašington postu i tražio pomoć SAD i drugih zapadnih partnera, navevši pored ostalog – „Pišem ovo kao talac“.

Niger je poslednji veliki saveznik Zapada u podsaharskom regionu Sahela u borbi protiv islamskih ekstremističkih grupa poput Al Kaide i Islamske države, koje su ovu oblast pretvorile u globalni centar terorizma.

Ekovas ima 15 članica, među kojima su Togo i Nigerija, ključni izvoznik energetskih usluga izrazito siromašnom Nigeru.

Pošto su zemlje Ekovasa postavile ulitmatum hunti, dve susedne zemlje s pučističkim vojnim vlastima, Burkina Faso i Gvineja, svrstale su se uz Niger i zapretile da će vojnu intervenciju Ekovasa smatrati objavom rata protiv sebe.

Francuska u Nigeru ima 1.500 vojnika za antiterorističke borbe i to joj je baza, jer je u susednim zemljama narastao antifrancuski sentiment.

SAD imaju 1.100 vojnika u Nigeru, kao i bazu za dronove. Vašington ne pokazuje spremnost da povuče te snage, s obzirom na sve izraženiji uticaj ruske plaćeničke formacije Vagner u području Sahela.

Niger, sa oko 25 miliona stanovnika, jedna je od najsiromašnijih zemalja na svetu i izrazito zavisi od strane humanitarne pomoći.

Ekovas je već uveo sankcije Nigeru zbog puča – suspendovane su sve komercijalne i finansijske transakcije i zamrznuta su nigerska sredstva u centralnim bankama zemalja članica bloka.

Tagovi

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.