Kada ga je Jekaterina Ternovska poslednji put videla, bio je „vedar i nasmejan“.

„U našem restoranu ’Table57’ održana je 7. novembra tematska večera posvećena britanskoj kuhinji, i on je zbog toga došao u Beograd, kako bi kuvao i predstavio svoju knjigu ’Anglomanija’“, ispričala je Ternovska za BBC. „Večera je bila predivna, a on je bio presrećan. Ne mogu da verujem šta se desilo.“

Tim rečima se suvlasnica pomenutog restorana prisetila poslednjeg susreta s Aleksejom Ziminom, poznatim ruskim kuvarom koji je 12. novembra pronađen mrtav u jednom stanu u Beogradu.

Kako su iz Višeg javnog tužilaštva objasnili za BBC, Ziminovo telo pronašao je vlasnik stana u kom je Rus tokom posete Beogradu boravio, tako što je, nakon što mu Zimin nekoliko dana nije odgovarao na pozive, rešio da ode do apartmana i proveri šta se dešava. Vlasnik je potom kroz visoko prizemlje video Zimina kako nepomično leži na podu sobe, nakon čega je pozvao policiju. Lekarska ekipa konstatovala je smrt, a tužilaštvo je, i uprkos tvrdnjama da u čitavom slučaju „nema nikakvih sumnjivih okolnosti“ i da su vrata sobe bila zaključana iznutra, „zatražilo da se uradi obdukcija sa toksikologijom koja treba da utvrdi tačan uzrok smrti“.

Iako zasada ne postoje nikakvi dokazi o bilo čijoj umešanosti u ovaj slučaj, činjenica da je tužilac zatražio toksikološku analizu, kao i ovlašni osvrt na Ziminovu prošlost i političku klimu koja u Rusiji vlada već decenijama, ne dozvoljavaju nijednoj teoriji da tako olako bude precrtana.

Aleksej Zimin izbegao je iz Rusije 2014. godine, neposredno nakon aneksije Krima, kada je u ekspres loncu koji je 2022. godine eksplodirao tek počinjalo da se krčka. Žuljalo ga je, pričao je, što predsednik njegove države oružjem udara na bratski narod, što je neko zarad sopstvenih teritorijalnih aspiracija spreman da proliva tuđu krv. Zbog toga je digao glas. I zbog toga je, kao i mnogi drugi „poznati“ Rusi koji su se usudili da dignu glas, morao da beži. U London.

Na Ostrvu je nastavio da se bavi kulinarstvom, a nedugo potom je u Londonu otvorio i restoran „Zima“. Uporedo s tim, radio je i kao voditelj u kulinarskoj emisiji na jednoj ruskoj televiziji, zbog čega su ga i nazvali ruskim Džejmijem Oliverom. Sve dok Rusija 2022. godine nije napala Ukrajinu, a Zimin, „opalivši“ ponovo po Putinu i njegovom državnom vrhu, ostao bez svoje emisije.

„Nije mi žao što mi je emisija ugašena“, govorio je Zimin tada. „Žao mi je što Rusija vodi rat. Zaustavite rat. Povucite vojnike. Pošaljite te ljude kućama.“

Zbog otvorenog slanja antiratnih i antiputinovskih poruka, Zimin, ispostavilo se, nije bio potpuno bezbedan ni u Velikoj Britaniji. Njegov restoran, omiljen među ruskom dijasporom u Londonu baš kao što je to bio i on sam, nekoliko puta bio je meta napada i pretnji. I to sve zbog toga što je, verovao je Zimin, slao donacije ukrajinskim izbeglicama, i zbog toga što je na sva zvona pričao o tome kako bi momentalno trebalo prekinuti sukob.

Svojom smrću koja je, vredi napomenuti, još uvek nerazjašnjena, Aleksej Zimin postao je samo još jedan u nizu prerano preminulih „politički nepodobnih“ Rusa.

CEO TEKST PROČITAJTE U NOVOM BROJU NEDELJNIKA, KOJI JE U PRODAJI OD ČETVRTKA, 21. NOVEMBRA, NA SVIM KIOSCIMA I NA NSTORE.RS

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.