Moguće da je bilo zaraženo više od 232.000 ljudi u prvom talasu Covid-19 u Kini, što je četiri puta više od zvaničnih podataka, pokazala je studija istraživača iz Hongkonga, prenosi Gardijan.
Kina je prijavila više od 55.000 slučajeva od 20. februara, ali prema istraživanjima profesora iz škole za javno zdravlje Univerziteta Hongkong, objavljenim u Lansetu, pravi broj bio bi mnogo veći da je definicija slučaja Covid-19 koja je počela da se primenjuje kasnije bila primenjena od samog početka.
Kina je sada prijavila više od 83.000 slučajeva. Globalno, broj smrtnih slučajeva širom sveta premašio je 183.000, a obolelih preko 2,6 miliona ljudi.
Kineska nacionalna zdravstvena komisija izdala je sedam verzija definicije slučaja za Covid-19 između 15. januara i 3. marta, a studija je utvrdila da su ove promene „značajno uticale“ na broj infekcija koje su otkrivene kao novi slučajevi.
Kineski ambasador u SAD je pozvao za „ozbiljno preispitivanje temelja“ odnosa dvaju zemalja, istovremeno kritikujući američke političare da su ignorisali naučnike i iznosili „neutemeljene“ istine.
Studija u Hongkongu analizirala je podatke do 20. februara koje je odabrala SZO misija u Vuhanu. Procenjeno je da je svaka primena prve četiri definicije uvećavala udeo otkivenih i izbrojanih slučajeva između 2,8 i 7,1 puta.
„Da je peta verzija definicije slučaja primenjena tokom epidemije sa dovoljnim kapacitetom testiranja, procenili smo da bi do 2. februara u Kini bilo 232.000… potvrđenih slučajeva za razliku od 44.508 potvrđenih slučajeva“, navela je studija.
Kako su se razvila naučna saznanja i laboratorijski apaciteti, definicija potvrđenog slučaja proširila se na slučajeve sa blažim simptomima ili bez epidemioloških povezanosti s Vuhanom ili drugim poznatim slučajevima. Izvešaj kaže da bi ove promene trebalo uzeti u obzir kada se gleda stopa rasta epidemije i udvostručavanje tokom vremena.
Kina se stalno suočava sa sumnjama u istinitost izveštavanja o slučajevima zaraze. Prošle nedelje je otkriveno da je broj smrtnih slučajeva u Vuhanu, odakle je krenula epidemija, u stvari bio 50 odsto veći nego što je prijavljeno. Mnoge zemlje, pre svega SAD i Australija, zatražile su istragu o izbijanju epidemije.
NAJVAŽNIJE STVARI KOJE BI TREBALO DA ZNATE O KORONAVIRUSU:
Koji su glavni simptomi koronavirusa i kako ga razlikovati od sezonskog gripa
Šta možete da uradite da biste smanjili rizik od zaraze koronavirusom (kako da se pripremite za COVID-19)
Izbegavajte rukovanje i ljubljenje
Šta je „samoizolacija“ i kada je bi je trebalo primenjivati
Da li maska pomaže i kada bi trebalo da je nosimo?
Kako funkcionišu brzi testovi za koronavirus?
Čuvajte se infodemije (najezde lažnih vesti). Na primer, psi i mačke ne prenose koronavirus…
KORONAVIRUS:
„KUĆNA IZOLACIJA“ – Uslovi za dobijanje i preporuke za ukućane
RADITE OD KUĆE? – Evo kako da olakšate sebi
ŠTA ZNAČI IMATI „KONTAKT“ SA ZARAŽENIM?