Oksfordski rečnik engleskog jezika izabrao je „moždanu trulež“ (Brain Rot) kao reč 2024. godine. Ovaj izraz, koji se odnosi na navodnu degradaciju mentalnog ili intelektualnog stanja usled prekomernog konzumiranja trivijalnog sadržaja na internetu, zabeležio je 230 odsto porasta u upotrebi između 2023. i 2024. godine.

„Moždana trulež“ je simptom besciljnog skrolovanja kroz besmislene mimove, nekvalitetne slike i sadržaje generisane veštačkom inteligencijom, koji često preplavljuju internet. Izraz se posebno odnosi na sadržaj koji je prepun površnih informacija i prikaza, poput onih koje su popularne (imaju najviše pregleda/lajkova/šerova) na društvenim mrežama.

Iako se izraz ne odnosi na doslovnu trulež, već na smanjenje mentalnih kapaciteta izazvano prekomernim konzumiranjem internet sadržaja, stručnjaci smatraju da on oslikava jedno od glavnih pitanja današnjice – kako digitalni svet utiče na naše mentalno zdravlje.

Kasper Gratvol, predsednik Oksfordove kancelarije „za jezike“, ističe za Scientific American da ovaj izraz odražava opasnosti koje donosi život u virtuelnom svetu, naročito u kontekstu sve većih briga o uticaju interneta na psihološko stanje korisnika. On dodaje da je izbor „moždane truleži“ pravi korak u kulturnoj diskusiji o odnosu čoveka i tehnologije.

„Moždana trulež“ postala je najpopularniji izraz na društvenim mrežama, posebno na TikToku, gde se koristi sa ironičnim tonom.

Međutim, 2024. godina je takođe bila godina u kojoj su se zabrinutost zbog mentalnih problema uzrokovanih prekomernim korišćenjem interneta dosta povećala, a u junu je američki generalni hirurg Vivek Murti pozvao na uvođenje upozorenja na društvenim mrežama.

Oksfordski rečnik nije slučajno odabrao ovaj izraz. Poređenja radi, pre interneta, televizija je bila glavni „krivac“ za mentalne smetnje, a ovo nije prvi put da je izraz „moždana trulež“ upotrebljen. Sam Henri David Toro, poznati pisac iz 19. veka, u svom delu Volden postavio je pitanje: „Dok Engleska pokušava da izleči trulež krompira, zašto niko ne pokušava da izleči moždanu trulež, koja pogađa mnogo šire i smrtonosnije?“

 

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.