Zamislite scenu u kojoj jedete omiljeni kolač/sladoled sa makom, a sledeće što znate je da ste pozitivni na testu na drogu. Na prvi pogled zvuči kao da je deo scenarija iz popularne serije „Seinfeld“, ali realnost ume ponekad da bude bizarnija i od fikcije. Dok su Džeri i ekipa uspevali da se izvuku iz svakakvih nevolja, za neke ljude makove semenke, iste one koje volimo u pecivima, posebno u štrudli, hlebu ili salatama – mogu izazvati ozbiljne probleme, uključujući predoziranje morfinom, pa čak i smrt.

Mak, opioidi i nevolje 

Semenke maka, dobijene od biljke maka iz koje se dobija opijum, mogu postati kontaminirane tokom procesa berbe. Sok od opijuma, prirodna supstanca koju biljka luči, može se zadržati na površini semenki. Kada one nisu temeljno oprane pre nego što dospeju na tržište, na njima mogu ostati tragovi opasnih supstanci poput morfina i kodeina – moćnih opioida koji se koriste u medicini za ublažavanje bolova, ali u pogrešnim količinama mogu izazvati ozbiljne posledice. Dok većina bezbrižno uživa u pecivima, hlebu ili kolačima posutim ovim sitnim, hrskavim semenkama, istina je da postoje pojedinci kojima su ove naizgled naivne semenke donele mnogo više problema nego uživanja. Slučajevi trovanja, pa čak i smrtni ishodi, ne tako retko potiču upravo od neispravno tretiranih makovih semenki.

Kako piše Scientific American,  majke su se našle u neprijatnoj situaciji kada su zbog konzumiranja peciva sa makom bile odvojene od svojih novorođenih beba, jer su na testu za drogu bile pozitivne na opioide. Prošle su kroz seriju testova i nadzora dok su dokazivale svoju nevinost, a sve zbog običnog hleba sa makom iz lanca brze hrane. Takve priče, nažalost, nisu retke. Neke su čak izgubile starateljstvo na nekoliko nedelja.

Takođe, ljudi su umirali nakon što su pili čaj od neoprane makove semenke, jer ovaj napitak može izazvati predoziranje morfinom.

opasan napitak u zdravom pakovanju

Sirove, neoprane makove semenke mogu sadržati velike količine opijata, poput morfina i kodeina, koji se zadržavaju na njima tokom berbe. Ove supstance, koje se koriste u medicini za ublažavanje jakih bolova, u velikim količinama mogu biti izrazito štetne. Konzumacija čaja napravljenog od neoprane makove semenke može dovesti ne samo do zavisnosti, već i do opasnih simptoma predoziranja, uključujući respiratornu depresiju i smrt. Upravo zbog toga, ono što na prvi pogled izgleda kao „prirodni“ lek za opuštanje ili nesanicu može postati smrtonosna zamka, naročito ako osoba nije svesna potencijalnih rizika ili ako čaj kombinuje sa drugim opioidima ili lekovima. Slučajevi smrti zabeleženi su širom sveta, a tragedije su pogađale i mlade ljude koji su, u potrazi za olakšanjem ili smirenjem, završili suočeni sa fatalnim posledicama.

Dr. Benjamin Lai iz klinike Mayo ističe kako je lečio pacijenta koji je postao zavistan od opioida tako što je pio čaj od maka, verujući da će mu pomoći da se oporavi od napornih treninga. Nažalost, nakon nekoliko meseci, pokušao je da prestane, ali je doživeo ozbiljne simptome apstinencijalne krize.

Slično iskustvo imala je i starija žena koja se borila sa zavisnošću od čaja, ali je uspešno prošla kroz terapiju. Nažalost, ne završi se svaka priča ovako dobro. Sin Stiva Hakale, preminuo je nakon što je konzumirao čaj napravljen od neoprane makove semenke, verujući da je to prirodni lek za nesanicu. Autopsija je pokazala da je preminuo od trovanja morfinom – a jedini izvor morfina bile su upravo makove semenke koje je koristio.

Na ovaj ozbiljan problem reagovali su članovi Kongresa SAD-a predlogom zakona kojim bi se zabranila distribucija kontaminiranih makovih semenki. Na saslušanju koje je održano u septembru, cilj je bio da se zaštite potrošači i spreče dalji smrtni slučajevi uzrokovani neopranoim semenkama.

Centar za nauku (CSPI) već godinama upozorava na opasnosti koje donose neoprane makove semenke, te je podneo peticiju američkoj Upravi za hranu i lekove (FDA) kako bi se regulisao nivo opioida u ovim semenkama. Nakon tri godine bez odgovora, CSPI je podneo tužbu kako bi primorao agenciju na akciju.

FDA je najavila da će do februara 2025. godine konačno odgovoriti na peticiju, ali za mnoge pogođene porodice to će biti premalo i prekasno.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.