Do pre nekoliko dana je bilo poznato da Severna Koreja šalje municiju i rakete Rusiji, kako bi je podržala u ratu protiv Ukrajine. Međutim, prema najnovijim izveštajima, ova zemlja u Rusiju šalje i veliki broj vojnika.

Te izveštaje je ove nedelje potvrdio ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski, koji je rekao da veze između Moskve i Pjongjanga ulaze u novu i zabrinjavajuću fazu.

Ali šta zapravo znamo o tim trupama?

Zašto su Rusiji potrebne severnokorejske trupe?

Ruski predsednik Vladimir Putin i njegov severnokorejski kolega Kim Džong Un potpisali su u junu tajni „sporazum o uzajamnoj pomoći“, koji je prvo olakšao transfer municije i projektila – a onda i osoblja, prenosi Gardijan.

Ukrajinski mediji pišu da se Kremlj svim snagama trudi da mobiliše što više Rusa za ratovanje, a da nezadovoljstvo u zemlji neprestano raste zbog dužine i cene rata. Kako finansijski tako i u smislu žrtava.

Prošle nedelje Njujork tajms je preneo da je septembar bio „najkrvaviji” mesec za ruske trupe od početka rata. Ukupno je ubijeno oko 115.000 ruskih vojnika, a negde 500.000 ih je ranjeno.

Ove nedelje ukrajinski mediji su citirali vojne izvore koji tvrde da je čak 3.000 severnokorejskih vojnika snabdeveno malokalibarskim oružjem i municijom pre nego što su angažovani u „operacijama visokog rizika na ruskoj strani“.

Kakvu ulogu u sukobu imaju severnokorejski vojnici?

Iako detalji o dogovoru Putin-Kim nikada nisu objavljeni, mediji navode da se „nekoliko hiljada“ severnokorejskih vojnika obučava u Rusiji i da bi mogli da budu raspoređeni na liniju fronta do kraja godine.

Nekoliko desetina severnokorejskih tehničara su navodno već poslati u Ukrajinu da pomognu u razmeštanju oružja, uključujući balističke rakete KN-23.

Kako je Gardijan pisao prošle nedelje, veruje se da je severnokorejsko osoblje, koje je nudilo tehničke savete ruskim kolegama među mrtvima nakon ukrajinskog raketnog udara na teritoriju u blizini Donjecka ranije ovog meseca.

Šta će Severna Koreja dobiti zauzvrat?

Kimov režim će imati finansijsku i vojnu korist, ali će bliže veze sa Rusijom samo produbiti njegovu izolaciju u široj međunarodnoj zajednici.

Severna Koreja, koja je decenijama bila podvrgnuta sankcijama UN-a zbog njenih nuklearnih programa i programa balističkih projektila, neprestano traži nove izvore strane valute.

Već krhka ekonomija zemlje bila je teško pogođena zatvaranjem granica sa Kinom tokom pandemije. Kina je bila njen najveći trgovinski partner, a zemlja se još uvek oporavlja od tog gubitka.

Severnokorejski civili, kako se izveštava, poslati su u Ukrajinu da obnove razorenu infrastrukturu u oblastima koje su pod ruskom kontrolom. To je navodno još jedan izvor sredstava, uprkos tome što su UN naredile da se svi severnokorejski radnici vrate u domovinu do kraja 2019. godine.

Generali vojske Severne Koreje bi mogli dosta da nauče o ratovanju, s obzirom na to da su sve veće tenzije sa Južnom Korejom i njenim saveznicima. Ta zemlja sada ima šansu da proveri koliko dobro njena municija i projektili rade u stvarnom ratnom okruženju.

Kako su reagovali Ukrajina i njeni saveznici?

Pozivajući se na brifinge ukrajinske obaveštajne službe koji potvrđuju „stvarnu umešanost“ Severne Koreje u rat, Zelenski je u postu na Telegramu napisao da je Ukrajini potrebna veća međunarodna podrška.

Šon Savet, portparol Saveta za nacionalnu bezbednost Bele kuće, rekao je da bi svako učešće Severne Koreje u ratu značilo da odbrambene veze Pjongjanga i Moskve jačaju.

„To bi takođe dokazalo i to da je Rusija očajna, s obzirom na to da je svom narodu u ovom iscrpnom ratu sa Ukrajinom nanela veliku štetu.“

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.