„Apsolutno kršenje zakona“
Pravnik Konstantin Hruška sa Instituta „Maks Plank“ u Minhenu smatra takvu praksu višestrukim kršenjem prava: „To je apsolutno kršenje zakona. Mi, ni pod kojim okolnostima, ne smemo odstupiti od zabrane nečovečnog ili ponižavajućeg postupanja prema izbeglicama ili migrantima“, rekao je Hruška za Monitor.
„I samo lišavanje slobode je nezakonito, kao i naknadno teranje preko granice bez ikakvog postupka“, dodao je pravnik.
Drugi snimci, dostupni istraživačkom timu, pokazuju i nasilje. Vidi se kako bugarska policija pendrecima tuče ljude koji leže na zemlji. Brojne izbeglice prijavljuju da je policija na njih nahuškala pse.
Zvanična Sofija o tome ćuti. Na nedavnoj konferenciji za novinare, bugarski ministar unutrašnjih poslova Ivan Demerdžijev se samo osvrnuo na navodni porast agresivnog ponašanja migranata, dodavši da policija vodi računa o humanom postupanju prema izbeglicama.
Pritvaranja na oči Fronteksa?
Posebno je pikantno što se sve dešava naočigled pogranične agencije EU Fronteks. Redakcija Monitora ima interne dokumente koji pokazuju da Fronteks pri graničnoj policiji Bugarske ima deset službenika. Više puta su Fronteksova vozila sniljena na licu mesta, dok su izbeglice pritvarane i nehumano držane u šupama.
„Ako ćute o tome, onda su saučesnici. Onda je i Fronteks deo problema“, rekao je Vencel Mihalski, direktor Hjuman rajts voča u Nemačkoj.
Na upit je Fronteks odgovorio da oni samo podržavaju bugarsku policiju u nadgledanju granice te da nisu primetili nehumano postupanje.
Mađarska: Zatvoreni u brodske kontejnere
U Mađarskoj je istraživački tim otkrio slične postupke policije. Snimci pokazuju kako policija tera migrante pendrecima u brodske kontejnere, bez vode i hrane. Potom su autobusima odvezeni na granični prelaz i vraćeni u Srbiju.
Alesandro Manjone koji u Srbiji radi za „Lekare bez granica“ kaže da ima mnogo izveštaja o upotrebi biber-spreja u kontejnerima u Mađarskoj. On smatra da se tako ljudi uteruju u kontejnere, kako bi stalo što više njih.
Na upit novinara, mađarske vlasti odbacuju sve optužbe i tvrde da se uvek drže zakona.
Hrvatska: Migranti zatvoreni na ekstremnoj vrućini
Prošle godine je istraživanje, u kojem je učestvovao Monitor, pokazalo a su izbeglice u Hrvatskoj bile prisiljene da napuste EU bez prilike da traže azil. Evropska komisija je tada osudila postupanje hrvatske policije.
No novi izveštaj novinara otkriva da se sa tim praksama nije prestalo. Pogođeni su izjavili da su često morali satima da budu u policijskim kombijima na visokim temperaturama bez prozora i vode pre nego što su bili prisiljeni da se vrate nazad – preko granice.
Jedna Avganistanka ispričala je novinarima da je u septembru, zajedno sa više od 20 drugih ljudi, bila zatvorena u kombiju više od osam sati bez vode i po velikoj vrućini.
Hrvatska vlada je na upit novinara o odgovorila da ne može komentarisati izveštaje izbeglica i njihove snimke. U odgovoru Zagreba piše da Hrvatska poštuje zakone i da je jedina članica EU koja je uspostavila nezavisne mehanizme za nadzor granica.
Brisel sve „ozbiljno shvata“
Za Vencela Mihalskog iz Hjuman rajts voča istraživanje pokazuje da EU još uvek nema volje da obezbedi zaštitu ljudskih prava na spoljnim granicama EU: „Očigledno se hoće da tretman migranata na spoljnim granicama EU bude takav da se oni odvrate od nastojanja da se domognu EU ili da čak ni ne pomišljaju na dolazak u Evropu.“
„To pokazuje ogroman prezir prema ljudskim bićima“, dodaje kaže Mihalski.
U novembru se Evropska komisija izjasnila za uključivanje Bugarske u Šengenski prostor – uz Hrvatsku i Rumuniju. Komisija je saopštila da se na bugarskoj granici poštuju osnovna ljudska prava.
Što se tiče istraživanja novinara, Evropska komisija navodi da vrlo ozbiljno shvata tvrdnje o „nedoličnom ponašanju“ policije. Ali, ističe da su za poštovanje ljudskih prava i razjašnjavanje optužbi odgovorne same članice.