Nakon što je dosadašnji premijer Haitija Arijel Anri najavio svoju ostavku, ;političari širom Haitija su se uključili u borbu za vlast, uključujući i moćne bande koje kontrolišu 80 odsto glavnog grada zemlje.
Bande imaju duboke veze sa političkom i ekonomskom elitom Haitija, ali su postale nezavisnije, finansirajući svoje operacije otmicama za otkup kojim plaćaju krijumčarenje oružja.
Procenjuje se da na Haitiju operiše preko 200 najrazličitijih bandi, najviše u prestonici Port O Prensu i okolini.
Neposredno pre nego što je premijer Ariel Anri rekao da će podneti ostavku, a karipski zvaničnici najavili stvaranje prelaznog saveta, vođa najmoćnije bande na ostrvu Šerizije je održao improvizovanu konferenciju za novinare i odbacio svako rešenje koje nametne međunarodna zajednica.
On se još uvek nije oglasio u vezi ostavke Anrija koju je već duže vreme zahtevao ;pošto je preuzeo odgovornost za koordinisane napade na kritične mete koji su počeli 29. februara dok je premijer boravio u Keniji i zalagao se za raspoređivanje policijskih snaga koje bi podržale UN da pomognu u borbi protiv bandi.
Nejasno je da li će Šerizije i druge naoružane grupe prihvatiti plan za stvaranje prelaznog saveta.
Savet će biti odgovoran za imenovanje privremenog premijera, a novi lider će sarađivati sa savetom na izboru nove vlade.
Imao bi sedam članova sa pravom glasa i dva bez tog prava.
Oni sa glasovima uključuju stranku Pitit Desalin, koju vodi bivši senator i predsednički kandidat Mois Žan-Šarl, koji je saveznik Gaja Filipa, bivšeg vođe pobunjenika koji je predvodio uspešan državni udar 2004. godine i koji je nedavno pušten iz zatvora u SAD nakon priznanja krivice za pranje novca.
U dosadašnjem nasilju bandi je poginulo više stotina ljudi a procenjuje se da je preko 15.000 Haićana bilo prinuđeno da napusti svoje domove zbog sukoba.