Ministarstvo kulture raspisalo je konkurse za finansiranje izdavačkih dela koja su isključivo štampaju na ćirilici, a ako se ostvari najava ministra Nikole Selakovića, biblioteke u Srbiji od Nove godine neće više otkupljivati dela štampana na latinici.
Ove nedelje, tačnije u utorak 24. decembra, kako otkriva sajt Nedeljnika, Ministarstvo je raspisalo dva konkursa: jedan za finansiranje i sufinansiranje kapitalnih dela na srpskom jeziku i ćirilici i vrednih dela iz oblasti domaće i prevodne književnosti u 2025. godini, a drugi za periodična izdanja.
„Publikacije podržane na ovom konkursu štampaju se na ćiriličkom pismu“, piše u oba konkursa koja se nalaze na sajtu Ministarstva kulture.
Prethodnih godina, na ovim konkursima mogla su da konkurišu i izdanja štampana na latinici koja su sada potpuno diskvalifikovana iz procesa.
Ovim konkursima zapravo je ostvarena ranija najava ministra kulture Nikole Selakovića „o zaštiti ćirilice“, a koja je izazvala negodovanje stručne javnosti i izdavača.
Selaković je, da podsetimo, u septembru na Vukovom saboru u Tršiću, najavio tri mere za „zaštitu ćirilice“.
Prema tadašnjoj najavi, mere uključuju nabavljanje isključivo dvoazbučne tastature, otkup za biblioteke samo knjiga koje su štampane ćirilicom i konkurs za dizajn ćiriličkih fontova koji će se deliti besplatno.
Bibliotekari su tada podigli glas jer su tvrdili da bi bili dovedeni u „veoma tešku situaciju“.
Izdavači su se takođe pobunili i ukazali na kontradiktornost da „imaju potrebu da budu prisutni u regionu, a onda da insistiraju na ćirilici“.
OTKUP KNJIGA OD NOVE GODINE
Zoran Hamović, predsednik Udruženja profesionalnih izdavača Srbije i direktor izdavačke kuće Klio, izjavio je za sajt Nedeljnika, da su izdavači imali sastanak sa ministrom Selakovićem neposredno nakon Sajma knjiga o ovom problemu.
„Tu smo saznali da je odluka (o otkupu knjiga na ćiriličnom pismu) neopoziva“, rekao je Hamović u telefonskom razgovoru.
Predlog izdavača da se ta odluka odloži za 2026. godinu, ministar je, prema Hamovićevim rečima, odbio, sa obrazloženjem da je „odluka već doneta i da će stupiti na snagu 1. januara 2025.“
Na istom sastanku je, kako prenosi Hamović, rečeno da se odluka ne odnosi samo na otkup knjiga, već i na druge mehanizme koji se odnose na nepodržavanje latinčnih izdanja (kapitalna dela, konkursi za autore…) bez obzira na sadržaj.