
Povodom dodele nagrade Iskra kulture, mladoj umetnici Gali Čaki biće posvećen ceo novi broj časopisa “Nova misao”
U Narodnoj biblioteci u Beogradu, u sredu 21. decembra u 12 časova održaće se promocija časopisa “Nova misao” i nagrade “Iskra kulture” za mlade stvaraoce do 35 godina, koja je uručena umetnici Gali Čaki, kojoj je časopis i posvećen.
Učestvuju:
dr Vladimir Pištalo, upravnik Narodne biblioteke Srbije
mr Nenad Šaponja, pesnik, esejista, književni kritičar i direktor Kulturnog centra Vojvodine “Miloš Crnjanski”
dr Žaklina Duvnjak Radić, urednica časopisa
msr Andrej Radulović, književni i likovni kritičar
dr Gala Čaki, slikarka, dobitnica priznanja
Srpska umetnica, jedinstvene energije i vizuelnog izraza, Gala Čaki, dobila je nagradu “Iskra kulture” , najveće priznanje iz oblasti kulture za mlade stvaraoce do 35 godina zbog čega je Kulturni centar “Miloš Crnjanski” učinio presedan i posvetio ceo časopis “Nova misao” ovoj umetnici.
“Dobiti priznanje od grada iz koga jeste i u kome stvarate je posebno priznanje. Ja ću nastojati da opravdam ovo poverenje i da dalje širim kulturu Srbije i da svu lepotu i znanje koje spoznam u svetu, vratim u ovaj grad, jer mislim da jedino na taj način možemo da menjamo kulturu i umetnost ovog grada. Imam ozbiljan zadatak pred sobom, “ izjavila je Gala Čaki povodom nagrade na promociji časopisa Nova misao”
Nagrada “Iskra kulture” je godišnja nagrada, a pored slikarke Gale Čaki, medalje kulture dodeljene su: za multikulturalnost i interkulturalnost dr Zdenki Valeny Belić, za očuvanje kulturnog nasleđa dr Goranu Raičeviću, a medalju kulture za životno delo dobio je Đorđe Pisarev.
Gala Čaki je u jednoj godini završila dva master studija na Akademiji umetnosti u Novom Sadu, a nakon toga je i doktorirala sa samo 29 godina. Dobitnica je stipendije Ruth Katzman, fondacije iz Njujorka, koja u jednoj godini daruje samo dve stipendije najtalentovanijim stvaraocima iz celog sveta. Potom su usledile stipendije u Indiji i Finskoj i predstavljanje na Bijenalu umetnosti u Pekingu u Narodnom muzeju sa svega 25 godina.
Skoro da ne postoji zemlja koja nije videla njenu umetnost: Kina, Japan, Indonezija, Koreja, Singapur, Vijetnam, Kanada, Amerika, Nemačka, Francuska, Španija, Holandija, Danska, Belgija, Austrija, Italija, Rusija, UK … i tu se spisak ne završava.