Medalja ima dve strane. Tako važi u životu, a kamoli u sportu. Iako su pobede i lepi trenuci vezani za sport, sa druge strane ima i onih antisportskih. Prenosimo 4 koje su obeležile 2024:

kineski šah i jan čenglong

Prošle godine, Jan Čenglong pobedio je nacionalnom kineskom turniru u sjangćiju (kineski šah) „Šahovski kralj“, i nakon toga sa nekolicinom prijatelja otišao u hotelsku sobu da proslavi.

Tako „cvrcnut“, obavio je veliku nuždu u kadi hotelske sobe, zbog čega je kinesko udruženje sjangćija pokrenulo istragu protiv njega, i zbog čega će mu titula najverovatnije biti oduzeta.

U saopštenju udruženja se navodi da je Jan time „oštetio imovinu hotela, narušio javni red i dobar moral, i negativno uticao na čitavo takmičenje“.

Jan je kasnije objasnio da je imao dijareju, te da je nuždu obavio u kadi zato što nije uspeo da stigne do toaleta. Dodao je i da je svoj „nered“ nameravao da počisti, ali da je morao da žuri na let.

Međutim, Jan nije ni prvi ni poslednji šahista koji je ukaljao ugled ovog sporta. U septembru je Vangu Tianiju, neprikosnovenom šampionu kineskog šaha već 11 godina, i njegovom saigraču Vangu Juefeiu, velemajstoru od 2013, doživotno zabranjeno učešće na turnirima nakon što je utvrđeno da su godinama nameštali mečeve. 

KANDASKI FUDBALSKI ŠPIJUNI

Kanadski ženski fudbalski tim je tokom ovogodišnjih Olimpijskih igara u Parizu koristio bespilotne letelice kako bi špijunirao svoje protivnike, i to mu nije bio prvi put.

Obezbeđenje je tokom Igara presretalo u proseku šest dronova dnevno, a tadašnji premijer Francuske Gabrijel Atal tvrdio je da njima najverovatnije upravljaju turisti željni ekskluzivnih slika.

Na kraju je utvđreno da su nekim od dronova upravljali ljudi iz kanadske reprezentacije kako bi snimili trening Novog Zelanda. Kanadski olimpijski komitet je u međuvremeno poslao kući pomoćnog trenera i jednog analitiačra, dok je glavni trener tima, Britanka Bev Pristman, jasno stavila do znanja da želi da „preuzme odgovornost“ i da svima jasno stavi do znanja da ona „ni u kom slučaju nije učestvovala u špijuniranju“.

Nakon istrage koja je kasnije sprovedena, utvrđeno je da Pristmanova baš i nije tako nevina, pa je zbog toga najpre suspendovana, a potom i otpuštena.

kamil heron i konor holt

Kamil Heron je izvanredna sportistkinja. Višestruka je svetska rekorderka, a u martu je učestvovala na šestodnevnoj trci izdržljivosti u Kaliforniji tokom koje je oborila rekorde na 300 milja, 400 milja, 500 milja, 500 km, 600 km, 700 km, 800 km i 900 km, kao i tri -, četvoro-, peto- i šestodnevne udaljenosti.

Do kraja je prešla stazu od 4,1 km 220 puta, što mu dođe 901.76 km. Neprikosnoveni rekord vredan strahopoštovanja.

A onda je njen muž zavrnuo rukave, i prionuo na svoj omiljeni hobi; uređivanje njene, ali i stranica njenih najljućih rivala na Vikipediji.

Prvo je sa stranica Kilijana Džorneta i Kortnija Dovaltera obrisao frazu koja kaže da se oni „smatraju jednim od najboljih svetskih trkača“, dok se u otprilike isto vreme na stranici njegove supruge pojavljuje rečenica koja kaže da je ona „jedna od najvećih ultramaratonskih trkačica svih vremena“.

Nakitio je Konor Holt njenu stranicu raznoraznim epitetima, a potom priznao da je uređivao njenu stranicu „zbog toga što su njeni rivali na isti taj način pokušavali da je diskredituju“.

kristijan david moskuera duran

Iako je košarkaškoj reprezentaciji Rusije zbog rata u Ukrajini zabranjeno učešće na Olimijskim igrama, logično je da želi da igra utakmice i ostane u „dobroj formi“, pa je zbog toga organizovala turnir. 

E sad na scenu stupa Kristijan David Moskuera Duran, Kolumbijac koji studira arhitekturu u Kazanju. Osećajući snažnu nostalgiju za svojom zemljom, Kristijan je „presreo“ jednu od pozivnica i poslao je svojim prijateljima.

Košarkaški savez Kolumbije tvrdi da im nikada nikakva pozivnica nije stigla, dok Rusija isto tako tvrdi da je pozivnica poslata, i da je „sva komunikacija obavljena preko zvaničnih kanala“.

„Rado prihvatamo ponuđene uslove“, pisalo je u Davidovom pismu savezu, „uključujući smeštaj u hotelu sa 4-5 zvezdica, pun pansion za našu delegaciju od 20 članova i letove od Bogote do Perma i nazad“.

 Nekoliko nedelja kasnije tim Kolumbije je stigao, i prvog dana odigrao je prijateljsku utakmicu s lokalnim klubom; posle prve četvrtine Kolumbijci su gubili 41-2, da bi na kraju bili poraženi sa 102 poena razlike.

Većina kolumbijskih igrača, ispostavilo se, bili su amateri; Kristijan David je povremeno igrao basket u 3×3 ligi u Kazanju; drugi član tima bio je inženjer koji vodi košarkaški blog; samo je trener bio pravi trener, ali je i on bio trener u košarkaškoj školi za devojčice, a ne u reprezentaciji.

Organizatori su odmah „pregledali raspored i format kako bi osigurali uravnoteženiji i konkurentniji turnir“ (drugim rečima, poslali su Kolumbijce kući), piše Gardijan.

 

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.